Rozmiar: 11305 bajtów
Pomysł redagowania gazetki szkolnej powstał z chwilą uruchomienia szkolnej pracowni komputerowej, tj. we wrześniu 2000 roku. W pracę nad redagowaniem zaangażowali się uczniowie klasy VI.
Gazetka drukowana była w pracowni informatycznej w ilości około 80 sztuk.
Obecnie proponujemy "elektroniczną" wersję ŻACZKA, która jest redagowana "na żywo" przez samych uczniów.

Rozmiar: 7546 bajtów
W okienku poniżej możesz wybrać artykuły na interesujący cię temat. Aby potwierdzić "kliknij" WybierzNa wakacje już czas!!!
Autor:
Julia Kuna
Data dodania artykułu:
2012-06-25
Kategoria
Co słychać w szkole?
Wielkimi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego . 29 czerwca rozpoczną się dla wszystkich uczniów wakacje, po których wrócą w mury tej szkoły, ale klasa VI pożegna się ze szkołą podstawową na zawsze. Dlatego w dniu 21 czerwca odbył się komers klasy szóstej, na który zostali zaproszeni nauczyciele oraz nasi koledzy i koleżanki z klasy piątej. Początek nie był zbyt ciekawy, ale później zabawa się rozkręciła i wszyscy świetnie spędzili wspólnie czas.

"" Dnia 29 czerwca uroczyście zakończymy rok szkolny , odbierzemy świadectwa, a na pożegnanie przedstawimy zrobione przez siebie prezentacje ukazujące nasze szkolne perypetie, a także zaśpiewamy piosenki. Nasza wychowawczyni, pani Krystyna Thier także przygotowała prezentację –niespodziankę pt. „Cudowne lata”2005- 2012”.

Na zakończenie chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Panu Dyrektorowi, wszystkim nauczycielom i wychowawcom, panu Piotrkowi oraz wszystkim pracownikom szkoły za trud , który włożyli w to, abyśmy wyrośli na przyzwoitych ludzi.

W ostatnim numerze szkolnej gazetki życzymy też naszym koleżankom i kolegom oraz całej szkolnej społeczności wielu niezapomnianych przeżyć podczas słonecznych, szczęśliwych wakacji.


Śmiech to zdrowie..
Autor:
Agnieszka Hus
Data dodania artykułu:
2012-06-21
Kategoria
Rozrywka
O szkole :PP
Matka pyta syna:
- Co przerabialiście dziś na chemii?
- Materiały wybuchowe.
- Nauczycielka zadała coś do domu?
- Nie zdążyła...


Dyrektor szkoły przechodzi korytarzem obok klasy, z której słychać straszny wrzask. Wpada, łapie za rękaw najgłośniej wrzeszczącego, wyciąga go na korytarz i stawia w kącie. Po chwili z klasy wychodzi kolejnych trzech młodzianów, którzy pytają:
- Czy możemy już iść do domu?
- A z jakiej racji?
- No... przecież skoro nasz nowy pan od matematyki stoi w kącie, to chyba lekcji nie będzie, prawda?

Jadą samochodem informatyk, mechanik i chemik. Nagle staje im auto i mechanik powiada:
-Coś z silnikiem!
Chemik na to:
-Paliwo jest złej jakości
Informatyk:
-Wsiądźmy i wysiądźmy może to coś da...


Na lekcji języka polskiego nauczyciel pyta:
- Czym będzie wyraz „chętnie” w zdaniu - "Uczniowie chętnie wracają do szkoły po wakacjach"?
Zgłasza się Jasiu:
- Kłamstwem, Panie profesorze.


Szkoła jest jak szpital - zawsze są jakieś ciężkie przypadki.


Nauczycielka przed wakacjami mówi uczniom:
- Życzę wam spokojnych, miłych wakacji i żeby was spaliło słoneczko i żebyście wrócili mniej głupsi i mądrzejsi.
- Na wzajem- odpowiadają uczniowie


- Jak brzmi liczba mnoga od rzeczownika "niedziela"?
- Wakacje, proszę pani!

Sportowa olimpiada najmłodszych.
Autor:
Arek Płodzień
Data dodania artykułu:
2012-06-21
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Pięciu najbardziej wysportowanych chłopców i pięć dziewczyn z klasy III naszej szkoły pojechało na zawody sportowe do szkoły w Matysówce Na początku była prezentacja koszulek na euro wykonanych przez dzieci. Potem udaliśmy się do domu ludowego i tam zaczęły się zawody sportowe. W pierwszej konkurencji zajęliśmy trzecie miejsce, a w innych konkurencjach mieliśmy już ciągle drugie miejsce . Ostatnia konkurencja była taka, że przy ścianie stała mała bramka, do której nie można było strzelić piłką w powietrzu. Do bramki trafiły tylko cztery dziewczyny. Żaden chłopak nie trafił, nawet ja . Pierwsze miejsce zajęła Matysówka, drugie Tyczyn, a my, Kielnarowa, trzecie. Czwarte miejsce zdobył Borek Stary a piąte Hermanowa. W nagrodę dostaliśmy piłkę do koszykówki dla szkoły i paletki z lotkami do badmintona oraz dyplom dla mojej klasy. Damian Płodzień, kl. III


Dzień Dziecka
Autor:
Arek Płodzień
Data dodania artykułu:
2012-06-21
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Dzień Dziecka w naszej szkole chyba najprzyjemniej spędzili najmłodsi. Oto co o tym święcie napisał do naszej gazetki uczeń klasy III, Damian Płodzień. W dniu 01.06.2012r. z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się do Fantazji. Pojechali z nami także nauczyciele i dzieci z innych klas. Było bardzo fajnie i śmiesznie. Organizatorzy dodali do wyposażenia nową nadmuchiwaną skałkę, która jest duża i szara. Prowadzą na nią kolorowe, małe schodki i sznurek, który zwisa z góry i jeśli chce się wejść na samą górę ,trzeba się go trzymać. Fajnie też można się bawić przy nowej maszynie, z której wyskakują krety i trzeba je uderzyć specjalną pałką , aby zdobyć jak najwięcej punktów. W Fantazji było bardzo fajnie.


Euro 2012 z naszej strony ;)
Autor:
Agnieszka Hus
Data dodania artykułu:
2012-06-12
Kategoria
Sport


Ukraina - Szwecja
2:1

Polska - Grecja
1:1


Francja - Anglia
1:1


Kartka z pamiętnika
Autor:
Karolina Świderska
Data dodania artykułu:
2012-05-28
Kategoria
Co słychać w szkole?
18.05.2012r.
Drogi pamiętniku!
Właśnie wróciłam z wycieczki, jest godzina 20.45. Razem koleżankami i kolegami ze szkoły pojechaliśmy do Sandomierza. Ten dzień był cudowny! Pogoda była idealna, ponieważ było ciepło i świeciło słońce. Najbardziej podobał mi się sandomierski rynek. Jest on uznany za najpiękniejszy plac w Polsce! I bardzo słusznie. Według mnie to najpiękniejsze miejsce, jakiej do tej pory widziałam. Razem z koleżankami zastanawiałam się, gdzie był kręcony jeden z odcinków „Ojca Mateusza”, ten w którym Mateusz jadł obiad w jakimś barze czy restauracji. W pewnym momencie któraś z nas obejrzała się i już wiedziała, gdzie znajduje się ten bar. Wszystkie więc poszłyśmy tam na lody i nawet pani, która tam sprzedawała i obsługiwała nas, powiedziała nam, że to właśnie to miejsce. Wszystkie byłyśmy pod wielkim wrażeniem.
Naszym następnym punktem wycieczki był zamek Krzyżtopór, a potem Baranów Sandomierski . Dzień minął mi bardzo wesoło i miło. Tę wycieczkę na pewno zapamiętam na długi czas. Oczywiście zamierzam jeszcze nieraz odwiedzić Sandomierz. Może kiedy będę już w gimnazjum, pojadę tam znowu i przypomnę sobie te wszystkie chwile, kiedy było tak super w podstawówce!


Jedziemy w Polskę..!!!
Autor:
Justyna Tereszkiewicz
Data dodania artykułu:
2012-05-28
Kategoria
Co słychać w szkole?
Pod koniec ciężkiego roku nauki postanowiliśmy zrobić sobie jednodniową przerwę i zwiedzić kawałek Polski. 18.05.2012r. udaliśmy się na szkolną wycieczkę do Sandomierza. O 6.45 zebraliśmy się pod szkołą, skąd pod opieką naszych czterech nauczycielek wyruszyliśmy autokarem w podróż. Trzeba przyznać, że minęła ona szybko i w przyjemnej atmosferze. Pani pilot ciekawie opowiadała o mijanych po drodze miejscach, mogliśmy słuchać muzyki albo po prostu podziwiać krajobraz. Po przybyciu do Sandomierza udaliśmy się na brzeg „królowej polskich rzek”, skąd popłynęliśmy w rejs po Wiśle. Zajęliśmy górny pokład statku, skąd mieliśmy możliwość podziwiać piękne widoki wokół nas . Kolejnym punktem wyprawy była Brama Opatowska z wieżą widokową , z której mogliśmy oglądać zapierający dech w piersiach krajobraz Sandomierza i jego okolic . Kolejnym etapem wędrówki był sandomierski rynek . Tam w ciągu 45 minut większość z nas wydała swoje oszczędności na pamiątki . Po drobnych zakupach wyruszyliśmy do podziemi , gdzie możliwość podziwiania ciekawych przedmiotów pochodzących z wykopalisk uatrakcyjniał fakt przebywania pod miastem . Zmęczeni oraz zadowoleni wróciliśmy na rynek, aby zjeść smakowity obiadek, na który były pierożki . Posileni i doładowani energią oraz gotowi do dalszej podróży udaliśmy się zwiedzać zamek Krzyżtopór. Nazwa owego zamku wywodzi się od herbów jego właścicieli – Ossolińskich. Po lewej stronie umieszczony jest krzyż, a po prawej topór . Ostatnim punktem wycieczki był park wokół zamku w Baranowie Sandomierskim . Po takim zastrzyku świeżego powietrza zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do szkoły , gdzie zostaliśmy uwolnieni spod opieki nauczycieli i udaliśmy sie do swoich domów.
Agnieszka Hus


Bycie dobrym nie jest na pewno proste
Autor:
Justyna Tereszkiewicz
Data dodania artykułu:
2012-05-28
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Bycie dobrym nie jest na pewno proste. Wiąże się to często z poświęceniem swojego czasu, zaangażowaniem się w sprawy innych ludzi. Nie zawsze jednak musi nas to kosztować wiele wysiłku.
Oto recepta na okazywanie życzliwości ludziom : Uśmiechnij się do koleżanki, powiedz komuś komplement: np. ładnie Ci w tej nowej bluzce; podaruj komuś prezent np. kup maskotkę koleżance lub koledze; popraw komuś humor, zapraszając na lody lub do kina, i nastrój, opowiadając dowcip; sprawiaj miłe niespodzianki przyjaciołom, kupując małe prezenciki.
Opłaca się to robić, gdyż czujemy się wtedy lepiej, jest nam cieplej na sercu. Inni mają o nas bardzo dobre zdanie, a osobom tym sprawiamy przyjemność.
Proponujemy, aby każdy był dobry i życzliwy chociaż w takim specjalnym dniu jak 19 maja - Dzień Dobrych Uczynków, ale nie tylko w ten dzień. Bądźmy życzliwi także na co dzień, a życie nabierze barw.


Dobre uczynki...
Autor:
Agnieszka Hus
Data dodania artykułu:
2012-05-21
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Każdy z nas, albo przynajmniej większośc, dąży do tego, aby byc dobrym człowiekiem. Często jednak nie wiemy, jak naprościej czynic dobro w codziennym życiu. Najczęściej wynika to z braku czasu na przemyśłenie tego i zastanowienie się co takiego, miłego można zrobic.
A tak naprawdę nie trzeba wiele. Wystarczy miłę słowo, uśmiech lub gest, aby komuś sprawic przyjemnośc.
Dobro możemy czynic poprzez nasze uczynki. Podanie komus ręki w trudnej sytuacji, życzliwe wysłuchanie i empatyczne podejście do cudzych problemów. Wspieranie różnych ośrodków pomocy chorym oraz bezdomnym, poprzez wpłacanie różnej kwoty przeznaczonej na ten cel lub branie udziału w zbiórkach jest najprostszym uczynkiem do czynienia dobra.
Dzięki temu możemy nawet uratowac komuś życie.


Dobrolandia
Autor:
Dominika Kościółek
Data dodania artykułu:
2012-05-21
Kategoria
Rozrywka
Zamykam oczy, pogrążam się w śnie.
Mój magiczny dywan odlatuje do Dobrolandii.
Po paru sekundach stąpam już po miękkiej, jasnozielonej, puszystej trawie. Przede mną Dobrolandia, miasto wzajemnej dobroci, szacunku i dobrych uczynków. Powoli zbliżam się do bramy miasta. Obok na drewnianej tabliczce widnieje napis ,,Witamy w świecie ludzi dobrych".
Gdy jestem w mieście widzę pełno ludzi i magicznych stworzeń o zawsze uśmiechniętych twarzach. Wśród nich dostrzegam mojego przyjaciela Marsa, który odprowadza mnie do Pałacu Dobroci. Macham mu na pożegnanie, a gdy przekraczam próg pałacu, zauważam jeden wielki chaos i bałagan. Wszystkie elfy i anioły trzymają w rękach podarunki dla gości i mieszkańców miasta. Kieruję się ku sali tronowej, a na tronie zauważam Kiężniczkę Anastazję.
- Cześć - mówi wesoło
- Czeeść - przedłużam moją wypowiedź - Co się tutaj dzieje?
- Jak to? Nie pamiętasz? - jej oczy nagle stały się wielkie i okrągłe - Dzisiaj jest dzień kulminacyjny dobrych uczynków.
W jej twarzy zauważam pewnego rodzaju wyrzut, ale także i wdzięczność, ze może mi o tym przypomnieć.
- Ach tak. To dlatego taki chaos w Pałacu?
- A no
- Hmmm - mruczę- Gdzie ten psotnik Primo?
- Pomaga w przygotowaniach.
Primo jest to mały zielono łuski smoczek Anastazji.
- Pójdę mu pomóc. Ok? - pytam
- Jasne, a ja pójdę na Plac Sprawiedliwości, dopiąć na ostatni guzik przygotowania.
Gdy w końcu odnalazłam Primo, pomogłam mu w pakowaniu paczek.
Na zegarze wybiła 5:30.
Zgodnie z wskazówkami zegara zabrzmiał róg obwieszczający początek rozdawania podarunków.
Każde ze stworzeń: człowiek, pies, kot, elf, smok, anioł dostało to, czego najbardziej potrzebowało.
Gdy prezenty zostały rozdane, wybiła godzina 7:00.
Szybko pożegnałam się z Anastazją i Primo. Biegnąc do dywanu, który miał mnie zabrać do domu, spotkałam Marsa i wręczyłam mu w biegu mały prezent. Gdy siedziałam już na dywanie Mars włożył mi dom ręki paczuszką.
- Dziękuję - mówię zaskoczona
- Nie ma za co. - odpowiada Mars - Miłego lotu. Widzimy się jutro?
- Jasne, punkt 22:22.
- Ok!
W tej chwili dywan odleciał.
Obudziłam się. Musiałam iść do szkoły.


Wolontariat i wolontariusze
Autor:
Julia Kuna
Data dodania artykułu:
2012-05-21
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Na świecie jest wielu ludzi potrzebujących, którym trzeba pomagać, ponieważ nie ułożyło im się życie z różnych powodów np. choroby, samotności i starości. Specjalnie dla nich powstały organizacje niosące pomoc.
Wolontariat to bezinteresowna pomoc potrzebujących. Wolontariusz nie dostaje wynagrodzenia tylko wykonuje swoją pracę z potrzeby serca. Sprawia mu to radość i satysfakcję, cieszy się, że może drugiemu dać coś od siebie.
Wolontariuszem może być każdy bez względu na wiek i wykształcenie .
I ty możesz nim zostać!


Dzień dobrych uczynków
Autor:
Arek Płodzień
Data dodania artykułu:
2012-05-21
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Piątek, 18 maja - to już 8. Dzień Dobrych Uczynków. Uczniowie jednej z bielskich szkół będą rozdawać ciasteczka z ukrytymi wewnątrz karteczkami z pomysłami na dobre uczynki. Gdy ktoś chce, aby jego pomysł znalazł się w ciasteczku, musi napisać o tym na facebooku. Dzień Dobrych Uczynków został wymyślony przez przez Fundację ARKA. U nas w szkole ten dzień będziemy obchodzić trochę inaczej, bo nie będzie ciasteczek z pomysłem na dobry uczynek, tylko ten uczynek trzeba będzie sobie wymyślić. Przez cały ten dzień wszyscy będą grzeczni, mili dla innych i będziemy prawić sobie komplementy.


Nowy plac zabaw :)
Autor:
Karolina Świderska
Data dodania artykułu:
2012-05-07
Kategoria
Co słychać w szkole?
Od tygodnia na naszym placu zabaw trwają roboty budowlane. Wszyscy zastanawiają się, dlaczego.
Ale kiedy postawiono nowe drewniane konstrukcje, zorientowaliśmy się, że będzie nowy plac zabaw. Jeszcze nie można tam chodzić, ponieważ pozostaje dużo do zrobienia, ale już widzimy, że zapowiada się bardzo interesująco. Jesteśmy pod wrażeniem i uczniowie nie mogą się doczekać, kiedy w końcu będzie można się tam bawić. O postępach prac będziemy informować na bieżąco.
Justyna Tereszkiewicz i Karolina Świderska


Piękno Naszej Ziemi Tyczyńskiej
Autor:
Julia Kuna
Data dodania artykułu:
2012-05-07
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Przez ostatnie tygodnie klasa szósta pracowała bardzo ciężko nad projektami multimedialnymi oraz plastycznymi dotyczącymi konkursu pt."Piękno Naszej Ziemi Tyczyńskiej". Na konkurs multimedialny pojechały cztery prezentacje: Dominiki Kościółek, Agnieszki Hus i Patrycji Bargiel, Julii Kuny, Karoliny Świderskiej i Justyny Tereszkiewicz oraz kilka prac na konkurs plastyczny.
Teraz z niecierpliwością czekamy, aż organizator konkursu, czyli Towarzystwo Miłośników Ziemi Tyczyńskiej, ogłosi wyniki.


Witaj Maj, Trzeci Maj...
Autor:
Agnieszka Hus
Data dodania artykułu:
2012-05-07
Kategoria
Co słychać w szkole?
Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.
Cała Polska dnia 3. maja wywiesza flagi w barwach narodowych.
My, w naszej szkole także obchodziliśmy ten uroczysty dzień. Przygotowaliśmy akademię, w której występowała klasa IV, a towarzyszył jej chór złożony z uczennic klasy VI. Odśpiewaliśmy kilka piosenek patriotycznych i recytowaliśmy wierszyki o tematyce trzeciomajowej.Długi Weekend
Autor:
Paweł Nowak
Data dodania artykułu:
2012-05-07
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Skończyły się miniwakacje, czyli trwający od wtorku (1.05.2012) długi weekend! Nasza szkoła miała wolne aż do poniedzialku 7 maja. Uczniowie wyjeżdzali na ferie lub zostawali w domach, ale każdy z nas był zadowolony z tego odpoczynku. W całej Polsce były różne imprezy z powodu 1 i 3 maja.W ten czas w Polsce była bardzo ładna pogoda, więc ludzie grillowali oraz wyjeźdzali nad morze i w góry. Na następny taki dłuuugi weekend musimy poczekać AŻ 6 lat ;(


ASSECO RESOVIA Mistrz Polski
Autor:
Dominika Kościółek
Data dodania artykułu:
2012-04-30
Kategoria
Sport
W dniu 22 kwietnia rzeszowska drużyna ASSECO RESOVIA po 37 latach odzyskała Mistrzostwo Polski. Wywalczyła go od PGE Skry Bełchatów siedmiokrotnych mistrzów. Resovia grała na swoim terenie gdzie wygrała ze Skrą w czwartym meczu 3:0. W hali Podpromie mieściło się blisko 5 tysięcy kibiców rzeszowskich. Zawodnikiem meczu został Georg Grozer, który niestety nie zagra już w następnym meczu z Resovią. Za jego miejsce wstępuje Jochen Schöps, 29-letni atakujący reprezentacji Niemiec.
Po zakończonym meczu kibice, trener Andrzej Kowal oraz oczywiście siatkarze znaleźli się wspólnie na Rynku w Rzeszowie by świętować! :)Na kręglach
Autor:
Karolina Świderska
Data dodania artykułu:
2012-04-23
Kategoria
Rozrywka
Jest piękne wiosenne popołudnie, czwartek 19 kwietnia. Zaraz po szkole razem z całą klasą wyruszamy na przystanek w Kielnarowej, z którego jedziemy do Rzeszowa. Wysiadamy z autobusu i ruszamy w stronę sklepu, gdzie miała czekać na nas Pani Agata Klatka i wspólnie idziemy do kręgielni "Galaktyka". Przed wejściem robimy sobie zdjęcia i wchodzimy do środka. Pan pracujący tam pokazuje nam nasze tory i każe zmienić obuwie. Wszyscy przebieramy buty, dzielimy się na grupy i czytamy instrukcję gry. Na monitorze wyświetlają się nasze imiona i zaczynamy grę. W naszej drużynie jako pierwsza rzuciła kulą Justyna, a w przeciwnej drużynie Arek. Następnie gra toczy się według z góry ustalonego porządku. W trakcie rozgrywki posilamy się pizzą, frytkami i popijamy pepsi. Gramy dwie rundy,świetnie się przy tym bawiąc. W końcu zabawa ma swój finał. Przebieramy buty, dostajemy wydrukowane na kartce wyniki gry i wychodzimy z kręgielni. Idziemy do E.Leclerca, gdzie kupujemy sobie lody, a stamtąd na przystanek z którego wyruszamy w drogę powrotną. Ten dzień był bardzo udany i mamy nadzieję pojechać na kręgle jeszcze niejeden raz.


Wywiad
Autor:
Dominika Kościółek
Data dodania artykułu:
2012-04-23
Kategoria
Co słychać w szkole?
Wywiad z odtwórczynią głównej roli w szkolnym przedstawieniu pt „Malutka Czarownica” Patrycją Fornal z klasy IV.
1.) Kiedy odbyło się wasze klasowe przedstawienie ?
Nasze klasowe przedstawienie przygotowywaliśmy już od dawna. Premiera odbyła się 3 kwietnia.
2.) Dla kogo graliście ?
Na widowni zasiadły przedszkolaki oraz uczniowie z klas 0-3.
3.) Jacy aktorzy grali w tym przedstawieniu ?
Aktorami w przedstawieniu o malutkiej czarownicy byli prawie wszyscy czwartoklasiści. Odgrywaliśmy role czarownic, handlarzy, a Bartek Ziaja był krukiem.
4.) Czy było to przedstawienie kostiumowe ?
Tak. Mieliśmy różne przebrania, musieliśmy się także ucharakteryzować.
5.) Jakich rekwizytów używaliście podczas przedstawienia ?
Oczywiście mioteł, księgi czarów, różdżki i innych czarodziejskich akcesoriów.
6.) Jaką historię opowiadał wasz spektakl ?
Była to sztuka o młodziutkiej czarownicy, która wolała być dobrym człowiekiem niż dobrą wiedźmą.
7.) Jak poradziliście sobie ze scenografią ?
Pomogła nam pani od plastyki, Izabela Liskowicz, która podpowiedziała, jak powinna wyglądać scena i wykonała makietę lasu oraz placu targowego.
8.) Czy odczuwałaś tremę przed premierą ?
Nie. Grałam wiele razy, więc się do tego przyzwyczaiłam.
9.) Jaka była reakcja widowni ?
Myślę, że byli zadowoleni. Na końcu otrzymaliśmy wiele braw.Zawody w Gimnazjum w Tyczynie
Autor:
Arek Płodzień
Data dodania artykułu:
2012-04-23
Kategoria
Sport
16 kwietnia odbył się IX Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Tyczynie. Na zawody przyjechały drużyny ze szkół w Kielnarowej, Matysówce , Budziwoju, Borku Starym i Hermanowej. Turniej zakończył się zwycięstwem piłkarzy z Budziwoja, drugie miejsce zajął Borek Stary a trzecie Hermanowa. Niestety nasza drużyna zajęła ostatnie miejsce, ale obiecujemy, że na Orliku pójdzie nam lepiej ;)


Dzień Ziemi
Autor:
Justyna Tereszkiewicz
Data dodania artykułu:
2012-04-23
Kategoria
Co słychać w szkole?
Dzień Ziemi przypada 22 kwietnia. W tym roku była to niedziela, więc akademia szkolna odbyła się dzisiaj, czyli 23 kwietnia. Na początku przemówiła Pani Drzał, która omówiła znaczenie obchodów Dnia Ziemi dla naszej planety i zamieszkujących ją ludzi oraz przedstawiła wszystkich występujących. Najpierw zaprezentowała się kl.1 ekologicznym pokazem mody. Wszystkie stroje były piękne i zadziwiające. Później wystąpiła kl.3 ze swoją piosenką o ratowaniu Ziemi, a na koniec kl.5 przedstawiła program artystyczny o konieczności ratowania naszej planety. Występom towarzyszył chór naszych koleżanek z kółka muzycznego pracujących pod kierunkiem pani Iwony Zawadzkiej. Dziewczyny zaśpiewały kilka ładnych piosenek. Myślę, że te występy dały wielu uczniom do zrozumienia, że trzeba dbać o naszą planetę.


Charytatywna Akcja: VIII Dzień Dobrych Uczynków
Autor:
Justyna Tereszkiewicz
Data dodania artykułu:
2012-04-23
Kategoria
Co słychać w szkole?
Nasza szkoła uczestniczy w akcji charytatywnej : VIII Dzień Dobrych Uczynków. Akcja ta polega na zbieraniu pięniędzy na szczytne cele. My zbieraliśmy pięniądze, sprzedając stare rzeczy,które zostały przez nas odnowione. Kiermasz odbył się 4 kwietnia na szkolnym korytarzu. Sprzedawane rzeczy to odnowione kubki,ramki,obrazki itd.Wcześniej na lekcjach plastyki malowaliśmy te rzeczy, ktore później zostały sprzedane. Największą popularnością cieszyły się małe wielkanocne obrazki, które kosztowały 4 zł. Wszystkim którzy, przyczynili się do pomocy w przeprowadzeniu tej akcji serdecznie dziękujemy. Chętnych zapraszamy do nabycia pozostałych przedmiotów.


Śmiech to zdrowie
Autor:
Julia Kuna
Data dodania artykułu:
2012-04-16
Kategoria
Rozrywka
Jasiu jak szalony biegnie na stację benzynową i krzyczy:
-Poproszę jak największy baniak z benzyną!!!
Sprzedawczyni:
-A,co pali się?
Jasiu:
-Tak szkoła ,ale właśnie przygasa!!!


Przychodzi Jasiu na lekcje plastyki...
Pani:
- Dzieci,dzisiaj na lekcjach plastyki będziemy rysować portrety swoich tatusiów.
Jasiu bierze niebieską kredkę i dalej rysuje.
Pani podchodzi do Jasia i pyta się:
-Jasiu dlaczego twój tatuś ma niebieskie włosy?
Jasiu:
-Bo nie miałem łysej kredki.


Matematyczne potyczki
Autor:
Agnieszka Hus
Data dodania artykułu:
2012-04-16
Kategoria
Hobby
Mamy w naszej szkole wybitne talenty matematyczne. Należą do nich niewątpliwie nasze koleżanki z kl. VI, które dnia 13.04.2012 r. wzięły udział w II Tyczyńskim Konkursie Matematycznym. Były to: Julia Kuna, Dominika Kościółek i Agnieszka Hus.
Konkurs odbył się w gimnazjum w Tyczynie. Brało w nim udział 7 szkół:Matysówka, Borek Stary, Chmielnik, Hermanowa, Kielnarowa, Budziwój-Rzeszów i Tyczyn. Najpierw odbył się konkurs indywidualny, w którym było 11 zadań do rozwiązania. Następnie w grupach rozwiązywaliśmy rebusy, a także nietypowe zadania matematyczne. Najlepszą grupą okazali się uczniowie ze szkoły w Borku Starym.
Gratulujemy!


Test szóstoklasisty
Autor:
Karolina Świderska
Data dodania artykułu:
2012-04-16
Kategoria
Co słychać w szkole?
Nadszedł długo oczekiwany test szóstoklasisty. 3 kwietna zebraliśmy się wszyscy w szkole odświętnie ubrani, o godzinie 8.30. Przed testem nauczyciele dodawali nam otuchy i dawali rady, żeby się nie bać i uważnie czytać polecenie każdego zadania. Wszyscy bardzo się stresowali, choć z pozoru nie było tego widać. Do rozwiązywania testu przystąpiliśmy o 9.00. Prawie każdy z przerażeniem patrzył na trudne zadania, które wymagały dużo myślenia m.in zadanie z sześcianem, które sprawiło nam chyba największą trudność.

W miarę upływu czasu nasza pewność siebie wzrastała. Nie wszystkie zadania okazały się tak trudne, jak przypuszczaliśmy.
Po teście każdy się odstresował i rozluźnił. Nauczyciele pytali jak rozwiązywaliśmy zadania i ile punktów mniej więcej zdobędziemy. Do domu wróciliśmy raczej pewni tego, że poszło nam dobrze.


Mamy już wiosnę
Autor:
Julia Kuna
Data dodania artykułu:
2012-03-26
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Wiosna rozpoczęła się 23 marca. Możemy zauważyć to poprzez rozkwitające kwiaty i wyższe temperatury. Niedawno na powitanie wiosny topiliśmy Marzannę. Bardzo cieszymy się z tego powodu, ponieważ możemy udać się na długie, wiosenne spacery, których długo oczekiwaliśmy.
Dzięki temu jest więcej możliwości do spotkania się z przyjaciółmi i spędzenia miło czasu.


Wielkanoc w Niemczech
Autor:
Arek Płodzień
Data dodania artykułu:
2012-03-26
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Wielkanoc to czas świąteczny nie tylko w Polsce. W Niemczech przed Wielkim Tygodniem w domach, ogródkach i na balkonach wiesza się gałązki z pisankami. Najważniejszym dniem w Niemczech jest wolny od pracy Wielki Piątek. Po zakończeniu nabożeństwa, wierni zapraszani są przez księdza do sali katechetycznej na wspólny, symboliczny posiłek składający się z chleba, wina oraz wody. W Wielką Sobotę, w północnych i środkowych Niemczech wieczorem przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska potrzebne do poświęcenia ognia. Od ognisk zapalany jest paschał oraz małe świece wiernych, którzy zabierają je do domu, aby w czasie świąt towarzyszyły im przy posiłkach. W Niedzielę Wielkanocną o świcie odprawiana jest Msza Św. Rezurekcyjna. Śniadanie wielkanocne nie jest tam poprzedzane jajkiem. Gdy cała rodzina zje śniadanie, dzieci idą na podwórko szukać czekoladowych jajek ukrytych w nieoczekiwanych miejscach w przydomowych ogródkach. W Poniedziałek Wielkanocny rodziny odwiedzają się nawzajem. W Niemczech nie ma czegoś takiego jak „ lany poniedziałek”.


Polska Wielkanoc
Autor:
Karolina Świderska
Data dodania artykułu:
2012-03-26
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Zbliżają się Święta Wielkanocne. Wielkanoc to uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, Pascha, najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W Wielką Sobotę idziemy z koszykami i święcimy: chleb, sól, pisanki, baranka z cukru, pieprz, chrzan, wędlinę i gałązki bukszpanu. Zachował się zwyczaj stawiania na stole wielkanocnym święconej figurki baranka, z chorągiewką, co znaczy, iż nie jest to zwykły baranek, nawet nie cierpiący i zabity, lecz zmartwychwstały, zwycięski, chwalebny. Święta Wielkanocy kończy śmigus - dyngus. Zwyczaj ten ma dziś charakter wesołej zabawy. Kiedyś zaś był obrzędem oczyszczenia się z grzechów całego roku.


Rekolekcje parafialne
Autor:
Justyna Tereszkiewicz
Data dodania artykułu:
2012-03-26
Kategoria
Co słychać w szkole?
Rekolekcje to okres poświęcony odnowie duchowej. Spotykamy się wówczas z Bogiem w osobistej modlitwie, słuchamy słowa Bożego głoszonego przez duchowego. Potrzebne są one ludziom do bycia dobrym i szczęśliwym człowiekiem. W naszej parafii odbyły się rekolekcje dla dzieci z naszej szkoły. Trwały trzy dni: 21, 22, 23 marca. Przyjechał ks. Bogdan z parafii w Jarosławiu z którym uczyliśmy się o Bogu i wspólnie śpiewaliśmy. Ksiądz przygrywał nam na gitarze. Opowiadał wiele ciekawych historii. Był to dla wszystkich czas skupienia i zastanowienia się nad ważnymi drogami życiowymi.


Wielki Post...
Autor:
Agnieszka Hus
Data dodania artykułu:
2012-03-26
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Wielki Post jest to czas pokuty przygotowujący do przeżycia Świąt Wielkanocnych. Okres ten nawiązuje do przebywania Jezusa przez 40dni na pustyni.
W czasie postu podejmujemy różne postanowienia, odmawiamy sobie różnych rzeczy.
Jest to czas nawrócenia się. Pamiętamy o śmierci
i zmartwychwstaniu Jezusa jako Zbawiciela.
Dni Otwarte Gimnazjum
Autor:
Julia Kuna
Data dodania artykułu:
2012-03-26
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Przed nami ważny etap w życiu. Musimy zdecydować do jakiej szkoły pójdziemy po ukończeniu podstawówki. W podjęciu tej decyzji mają nam pomóc tzw. Dni otwarte organizowane przez różne gimnazja, na które zapraszani są uczniowie szkół podstawowych. Pierwszą szkołą w okolicy, która zorganizowała taki dzień otwarty było Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tyczynie.
Dnia 12 marca 2012 roku uczniowie klas VI z Matysówki, Borku Starego i Kielnarowej zapoznawali się z warunkami oferowanymi przez tyczyńskie gimnazjum.
Zebraliśmy się wszyscy w szkolnej stołówce. Tam uczniowie z gimnazjum opowiadali nam o szkole i wyświetlali różne zdjęcia na tablicy multimedialnej. Później podzielono nas na trzy grupy. Każda grupa udała się z uczniem-opiekunem w inne miejsce. Nasza grupa (niebieska) poszła najpierw do pracowni chemicznej. Tam dziewczyny z drugiej gimnazjum pokazywały nam np. wybuchający wulkan i inne "sztuczki". Później w pracowni historycznej obejrzeliśmy krótki film na tablicy multimedialnej o udzielaniu pierwszej pomocy, a chwilę potem próbowaliśmy swoich sił na manekinie. Następnie poszliśmy do innej sali, gdzie mogliśmy pisać po tablicy multimedialnej. Później powędrowaliśmy do sali gimnastycznej. Tam nauczyciel wf poinformował nas o przepisach obowiązującej na hali sportowej. Obejrzeliśmy siłownię, potem saunę, gdzie dowiedzieliśmy się, jak zdrowo z niej korzystać. Kolejne kilka minut oglądaliśmy występy taneczne dziewczyn oraz popis wokalny zespołu muzycznego. Na koniec poszliśmy na halę sportową. Tam pan Kisiel poprowadził rozgrzewkę i sędziował w czasie gry w siatkówkę. A później wróciliśmy autobusem do szkoły. To był wspaniały dzień.


Pierwsze koty za płoty
Autor:
Dominika Kościółek
Data dodania artykułu:
2012-03-26
Kategoria
Co słychać w szkole?
Pierwszy semestr już za nami. Niektórzy z nas ciężko pracowali przez to półrocze i dlatego od dyrektora dostali stypendium w wysokości 180zł.
Oto nasi stypendialiści: Arkadiusz Płodzień,Justyna Tereszkiewicz, Dominika Kościółek, Kinga Czarnik, Dominika Rząsa, Natalia Nowak
Życzymy dalszych sukcesów w nauce.


Bez pracy nie ma kołaczy
Autor:
Dominika Kościółek
Data dodania artykułu:
2012-03-05
Kategoria
Co słychać w szkole?
Po całym roku przygotowań już 2 kwietnia odbędzie się test końcowy dla klas szóstych.
Przyszli absolwenci naszej szkoły już od początku roku szkolnego ciężko pracują pisząc testy próbne i ćwicząc różne umiejętności.
Co czwartek wraz z panią Anną Kozdraś klasa VI zostaje po godzinach lekcyjnych, aby rozwiązywać dodatkowe zadania. Książki ,,40 punktów” zakupione na początku roku szkolnego wykorzystujemy do rozwijania naszych umiejętności rozwiązywania testów zarówno w domu jak i na zajęciach j. polskiego.
Dostajemy też dodatkowe testy do domu i wykonujemy wiele innych zadań.
Niektórzy uczniowie pracują z nauczycielami indywidualnie. Liczymy, że nasza ciężka praca przyniesie oczekiwane efekty.


Mecz Polska - Portugalia
Autor:
Arek Płodzień
Data dodania artykułu:
2012-03-05
Kategoria
Sport
W środę 29 lutego odbyło się oficjalne otwarcie Stadionu Narodowego w Warszawie, na którym zagrała Polska z Portugalią. Zwycięsko z tej batalii wyszedł tylko stadion, dlatego że mecz zakończył się wynikiem 0:0. Z bardzo dobrej strony pokazał się Wojciech Szczęsny, który obronił wszystkie strzały graczy Portugalii, w tym także gwiazdy tego zespołu- Cristiano Ronaldo. Niestety nie zagrał czołowy napastnik polskiej reprezentacji-Robert Lewandowski. Z zachowania i wypowiedzi kibiców wyłania się obraz udanej imprezy sportowej. Reprezentacja Polski nie przyniosła wstydu, a stadion podobał się zarówno zawodnikom jak i kibicom. Rzeczywiście, w telewizji obiekt robi imponujące wrażenie. Życzylibyśmy sobie, aby przyniósł nam szczęście na EURO 2012


Wieczór filmowy
Autor:
Karolina Świderska
Data dodania artykułu:
2012-03-05
Kategoria
Co słychać w szkole?
Kolejny raz w tym roku szkolnym odbył się wieczór filmowy. Na wybrany film przychodzą uczniowie klas od IV do VI. Tym razem naszymi opiekunkami były pani Agata Klatka i pani Krystyna Thier. Film, który wybrały nauczycielki nosi tytuł "Eti". Trwał on niecałe dwie godziny. Uczniowie przynieśli pop-corn, napoje i chrupki. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, i z zaciekawieniem oglądali film. Naszym zdaniem był on interesujący, ponieważ opowiadał o historii kosmity, z którym zaprzyjaźnił się pewien chłopiec. Po wielu perypetiach udało się Etiemu wrócić do jego domu.
Ten artykuł przygotowała Justyna Tereszkiewicz i Karolina Świderska.


Gustave Coubert ,, Kamieniarze"
Autor:
Agnieszka Hus
Data dodania artykułu:
2012-02-20
Kategoria
Wywiady
Obraz pt. ,, Kamieniarze” został namalowany przez Gustave Courbet (Gustawa Kurbe) w XIX w. Dzieło jest jednym z pierwszych posiadających cechy malarstwa realistycznego. Ta dynamiczna kompozycja ukazuje dwie postacie męskie przy pracy. Realizm tego obrazu polega na przedstawieniu codziennego życia. Jest to kompozycja o charakterze otwartym i szerokiej gamie kolorów. Na obrazie występuje perspektywa malarska i naturalne światło. Ze względu na tematykę dzieło zaliczamy do scen rodzajowych.
Na pierwszym planie widzimy dwóch mężczyzn, jeden jest starszy, a drugi jest młodzieńcem. Możemy sądzić, że to ojciec z synem. Wygląd ich ubrania pozwala przypuszczać, że są oni biedni. Wykonują ciężką pracę. Syn nosi wielkie głazy, a ojciec rozbija kamienie na małe części. Nieco dalej, za starszym z mężczyzn stoi garnek, a obok niego leży łyżka. Pracują pewnie całymi dniami, dlatego zabierają ze sobą posiłek. W oddali widać zbocze góry, po którym ścielą się cienie drzew. Mężczyźni pracują obok pola, na którym rośnie zboże. Po jego kolorze możemy domyślać się, że jest to późne lato, a po cieniach drzew, że jest wieczór. Nie widać twarzy obydwóch mężczyzn. Na postacie pada światło, które uwydatnia wysiłek pracujących.
Malarz wykonał obraz w jasnej, chłodnej kolorystyce. Dzieło to bardzo mi się podoba. Jest oryginalne, ponieważ w XIX wieku życie codzienne było rzadko tematem obrazów. Przedstawione jest proste, ubogie życie, które dotyczyło większości ludzi.


Celina Dobke "Maki"
Autor:
Justyna Tereszkiewicz
Data dodania artykułu:
2012-02-20
Kategoria
Hobby
"Maki"
Obraz, który chcę opisać nosi tytuł "Maki". Jest to współczesne dzieło Celiny Dobke. Przedstawia martwą naturę: złoty wazon z czerwonymi makami. Kompozycja obrazu jest statyczna, lecz kwiaty nie są starannie ułożone: niektóre stoją prosto, inne są pochylone lub opadają z wazonu. Wazon stoi na stole przykrytym białym płótnem, a tłem dla niego jest szaro - biała ściana. Na obrazie dominują barwy: czerwona, zielona, biała i złota, kolory są nasycone. Moim zdaniem nastrój obrazu jest pogodny. Ten obraz mi się podoba. Czerwone kwiaty przemawiają do mnie, są dynamiczne, pobudzają do działania, ale wzbudzają niepokój. Jednak jest w nich coś, że chcę się je podziwiać.


Malarstwo, nasze hobby..
Autor:
Dominika Kościółek
Data dodania artykułu:
2012-02-20
Kategoria
Hobby
Analiza obrazu.
Obraz pt. "Madonna z Dzieciątkiem" znany też jako "Piękna ogrodniczka", którego autorem jest Rafael Santi jest przepięknym przykładem malarstwa religijnego (biblijnego). Dzieło znajduje się w Luwrze, we Francji. Obraz powstał ok. 1507-1508roku. Na pierwszym planie znajduje się Matka Boża (Maryja), i mały Jezus wraz ze św. Janem, którzy bawią się u jej stóp. Maryja przyodziana jest w czerwoną suknię i ciemnoniebieską, prawie fioletową chustę. Dzieci są nagie. Maria w ręce trzyma małą książeczkę. Na drugim planie widać niewielkie drzewko, dalej zabudowania miasta, a w tle zamglone góry. Nad nimi rozpościera się błękitne niebo usiane chmurami. Jest to kompozycja zamknięta, statyczna. Postać Maryi ukazana jest w bezruchu, natomiast dzieci przedstawione są dynamicznie. Obraz namalowany jest w perspektywie powietrznej o dość szerokiej gamie kolorów. Patrząc na obraz, skupiamy uwagę na postaciach z pierwszego planu, które są jaśniejsze od tła, ponieważ występuje tu światło naturalne. Jednocześnie widać, jak malarz zadbał o szczegóły domalowując precyzyjnie rośliny (pod i obok nóg dzieci), jak i daleki krajobraz w tle. Na obrazie zauważamy kontrast światła i cienia. Mogę powiedzieć, że obraz ten bardzo mi się podoba i jestem pełna podziwu dla autora.


Jaką wybrać kartkę?
Autor:
Justyna Tereszkiewicz
Data dodania artykułu:
2012-02-13
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Walentynkowa kartka jest oznaką naszej pamięci i życzliwości dla drugiej osoby. Przesłać ją można nie tylko tej najważniejszej osobie, ale też dobrym przyjaciołom. Każdy ucieszy się z walentynkowej kartki, bez względu na wiek i płeć.
Walentynka jest symbolem naszych uczuć, ale może być też okazją do okazania komuś pamięci i życzliwości. Jeśli jesteś samotny, to walentynka może być dobrym wstępem do flirtu! Pamiętaj, że walentynek się nie podpisuje! Cała zabawa polega na tym, aby otrzymać ich jak najwięcej i przez cały dzień domyślać się, kto jest tajemniczym Walentym!
Bardzo popularne staje się przesyłanie kartek prze Internet. Serwisy internetowe oferują wielki wybór kolorów o motywów, spośród których z pewnością da się wybrać coś odpowiedniego.
Najlepsze motywy dla kartek walentynkowych to oczywiście serce i serduszka, które powinny być obecne na każdej walentynkowej kartce.
Inne, odpowiednie motywy to:
Róże i kwiaty, najlepiej przepasane wstęgą z odpowiednim napisem.
Anioły są w ostatnich latach coraz bardziej popularnym motywem. Wybierz takie, które kojarzą się z serdecznością.
Zakochani bohaterowie popularnych kreskówek sprawią, że Twoja walentynka będzie wyróżniać się na tle innych. Polecamy ponadczasowe motywy z kreskówek Disneya.
Na walentynkowych kartkach, obok serc, często pojawiają się zwierzęta :
Gołębie i pary ptaków symbolizują uczucia i wzajemną troskę.
Kotki to symbol czułości i bezbronności.
Pieski kojarzą się z wiernością i oddaniem drugiej osobie.
Słoniki to symbol szczęścia i powodzenia.
Niedźwiadki są symbolem opieki i trwałości uczuć.
Żabki oznaczają wzajemną fascynację i poczucie humoru.
Jakich motywów unikać ? ..
To, co będzie na walentynce, zależy od gustu i oferty, jaką znajdziesz w sklepach. Jest jednak pewna grupa motywów, których lepiej przy tej okazji unikać. Są to:
Kartki, których ilustracje i wierszyki naśmiewają się z przywar kobiet i mężczyzn, duchy i inne maszkary oraz karykatury, które mogą spowodować, że nasze intencje mogą być źle odczytane. To święto miłości a nie złośliwości!


Tradycje walentynkowe
Autor:
Dominika Kościółek
Data dodania artykułu:
2012-02-13
Kategoria
Czy wiecie, że ...
W Anglii w dawnych czasach w Walentynki dzieci przebierały się za dorosłych, chodziły od domu do domu w małych grupach i śpiewały piosenki o miłości, z powtarzających się motywem ,,Dzień dobry, Walenty''.
W Walii popularne były drewniane miłosne łyżeczki, którymi zakochani obdarowywali się 14-go lutego. Łyżeczki były najczęściej dekorowane serduszkami, kluczami i kłódkami. Miało to oznaczać ,,Otwórz moje serce!''.
W Ameryce kartki walentynkowe wysyła się do wszystkich, których się zna i lubi- od przyjaciół po współpracowników. W szkole prowadzone są specjalne walentynkowe lekcje, w sklepach sprzedawane są poradniki z instrukcjami walentynkowych gier i zabaw.
W Japonii i Korei również zagościł zwyczaj świętowania Walentynek, ale przyjęło się, że w ten dzień kobiety dają czekoladki mężczyznom, którzy im się podobają. Ten rodzaj okolicznościowych czekoladek nazywa się giri-choco, od słów giri-obowiązek i choco-skrót od czekolada. Natomiast mężczyżni odwdzięczają się za prezenty w inny dzień- 14 marca, tzw. Biały Dzień. Dają wtedy prezenty tym kobietom, od których dostali czekoladki, są to jednak nie tylko słodycze, ale i bielizna.
W niektórych miastach Polski w Walentynki wyjeżdżają na miasto specjalne walentynkowe tramwaje. Są to zabytkowe wagony tramwajowe, które turystyczną trasą obwożą zakochanych po mieście. Polscy handlowcy 14 lutego dają zniżki parom, które przychodzą na zakupy, szczególnie w sklepach z bielizną i słodyczami.


Święto Zakochanych
Autor:
Julia Kuna
Data dodania artykułu:
2012-02-13
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Święto Zakochanych zaczęto powszechnie obchodzić w Europie, a szczególnie w Anglii, w średniowieczu. W połowie lutego na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają łączyć się w pary, co sprzyja romantycznym wyznaniom. Właśnie stamtąd pochodzi pierwsza zachowana kartka walentynkowa, która jest przechowana w Muzeum Brytyjskim. W 1415 roku Korol, książę Orleanu wysłał ją do swojej żony, kiedy był uwięziony w londyńskim Tower. Pierwsze drukowane walentynki pojawiły się pod koniec XVII wieku. Zawierały one wiersze i rymowane życzenia, ozdobione amorkami, ptaszkami i serduszkami. Na skalę masową kartki walentynkowe zaczęła produkować Amerykanka Esther Howland na początku XIX wieku. Pod koniec XX wieku przebojem stały się walentynkowe SMS-y z życzeniami i obrazkami.
Najdroższą walentynkę wysłał Arystoteles Onasis do Marii Callas. Kosztowała ona 250 tys.dolarów i była wysadzana diamentami i ozdobiona złotem.Walentynki w Polsce...
Autor:
Agnieszka Hus
Data dodania artykułu:
2012-02-13
Kategoria
Czy wiecie, że ...
W Polsce tradycja obchodzenia Walentynek jako Święta Zakochanych pojawiła się na początku lat dziewięćdziesiątych XX w.
Od tego czasu z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Obchodzą to święto młodzi, starzy, zakochani i samotni. To wyjątkowy dzień, w którym możemy okazać innym swoje uczucia i sympatię.

Jak obchodzić Walentynki?
Tego dnia zakochani z wzajemnością bądź bez wzajemności wysyłają sobie serduszka, karteczki z życzeniami i obdarowują się drobnymi prezentami. Tradycja mówi, że kartki i życzenia powinny być anonimowe - podpisane ,,Twój Walenty" albo ,, Twoja Walentynka". Zakochani spędzają razem wieczór, jedzą odświętną kolację. Samotni natomiast wróżą sobie razem z przyjaciółmi, kiedy spotkają wreszcie miłość.Walentynkowe upominki...
Autor:
Karolina Świderska
Data dodania artykułu:
2012-02-13
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Walentynki to nie tylko kartki, ale dla niektórych też drobne, romantyczne prezenty. Nie muszą być drogie i wcale nie są obowiązkowe! Najważniejsza w Walentynki jest pamięć i walentynkowa kartka. Nie przejmuj się więc, jeśli nie stać cię na serce z brylantów. Jeśli mimo wszystko pragniesz zrobić komuś drobny upominek, to skorzystaj z naszych porad. Ważne, aby walentynkowe drobiazgi były zabawne i nawiązywały do miłości.
Sprawdzonym upominkiem jest zabawna maskotka. Najlepsze są maskotki w kształcie serca, a także pluszowe lub futrzane zwierzątka. Możesz je zapakować w czerwone pudełko lub w torebkę z romantycznym motywem.


Wiwat Babcie i Dziadkowie!
Autor:
Agnieszka Hus
Data dodania artykułu:
2012-01-25
Kategoria
Co słychać w szkole?

Gdybyście odwiedzili naszą szkoł w piątek, 20.01.2012r., zobaczylibyście pełne bardzo różniących się od nas wiekowo osób. W tym bowiem dniu gościliśmy babcie i dziadków, którzy przybyli na uroczystość z okazjii ich święta. Goście zasiedli na widowni, gdzie juz zgromadzili się ich wnukowie występującym w bogatym programie artystycznuym, przygotowanym pod okiem wychowawców klas. Przybyłych przywitał gorąco pan dyrektor, podkreślając w swoim przemówieniu ważną rolę babć i dziadków w wychowaniu dzieci. Program artystyczny rozpoczęły najmłodsze przedszkolaki wzruszającymi wierszykami dla babć i dziadziów. Po nich recytacjami, piosenkami i występami teatrzyków popisywali się uczniowie klas 0-III, a uczniowie klasy IV odtańczyli poloneza. Na zakończenie goście mieli okazję usłyszeć kolędy w pięknym wykonaniu dziewcząt z klasy IV i VI.

Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, na który zaprosiliśmy miłych gości do szkolnej świetlicy.


Wywiadówka i ferie.
Autor:
Justyna Tereszkiewicz
Data dodania artykułu:
2012-01-24
Kategoria
Co słychać w szkole?
Wielkimi krokami zbliżają się ważne daty w uczniowskim kalendarzu. Najpierw wywiadówka, która jest najmniej lubiana przez uczniów, a po niej długo oczekiwane ferie zimowe. Wywiadówka odbędzie się w środę (25.01), a w poniedziałek (30.01) już nie idziemy do szkoły i wracamy dopiero po dwóch tygodniach. Życzę Wam samych pochwał na wywiadówce oraz udanych i pełnych śniegu ferii.


Orkiestra Wielkich Serc...
Autor:
Justyna Tereszkiewicz
Data dodania artykułu:
2012-01-09
Kategoria
Co słychać w szkole?
Już po raz 20. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nasza szkoła po raz kolejny zbierała pieniądze na rzecz chorych dzieci. Orkiestrowa puszka była pełna dzięki składkom wszystkich uczniów i nauczycieli. Suma 300,04 zł. którą zebraliśmy, została przekazana w niedzielę do tyczyńskiego sztabu WOŚP.


Turniej Czterech Skoczni
Autor:
Arek Płodzień
Data dodania artykułu:
2012-01-09
Kategoria
Sport
Turniej czterech skoczni wygrał Gregor Schlierenzauer, który zajął pierwsze miejsce w trzech na cztery skoki. Thomas Morgenstern zajął drugie miejsce a na trzeciej pozycji uplasował się Andreas Kofler. Najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni był Kamil Stoch, który zajął ósme miejsce.


Dzień Babci i Dziadka ...
Autor:
Dominika Kościółek
Data dodania artykułu:
2012-01-09
Kategoria
Co słychać w szkole?
Dzień Babci i Dziadka to wielkie święto. Obchodzimy je, ponieważ chcemy w ten sposób pokazać swoim dziadkom, że o nich pamiętamy i ich kochamy. Także tych, których już przy nas nie ma. Święto to zaczęto obchodzić w Polsce już w 1964r. Jego termin ustalono na 21 stycznia.
Babcia i dziadek to dla wnuków najczęściej bardzo bliskie osoby którym można się zwierzyć i szukać u nich opieki. Dzieci często chcą być takie same jak babcia czy dziadek. Dlatego w tym szczególnym dniu, życzymy swoim Babciom i Dziadziom wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia pomyślności i żeby jeszcze długo mogli obchodzić swoje święto.
Redakcja Gazetki Żaczek.


Wigilia szkolna
Autor:
Dominika Kościółek
Data dodania artykułu:
2012-01-03
Kategoria
Co słychać w szkole?
W dniu 19.12.11r. w naszej szkole odbyły się jasełka z okazji Bożego narodzenia, zaprezentowane przez klasę III. Jedną z atrakcji przedstawienie były piosenki śpiewane solo, przez Olę Maternę, Gabrysię Parę i Helenkę Wróbel. Po udanym przedstawieniu na scenę wyszły dziewczęta z klasy VI i IV.align="right" Śpiewały one najpiękniejsze kolędy polskie. Zarówno znane jak i już zapomniane. Na koniec usłyszeliśmy życzenia świąteczno-noworoczne, które całej społeczności szkolnej złożył Pan Dyrektor. W tym dniu spotkaliśmy się też przy wspólnym stole. Wigilijną atmosferę podkreślił opłatek, którym dzieliliśmy się oraz smaczny poczęstunek Tu zobacz całą galerię


Wesołych Świąt!
Autor:
Justyna Tereszkiewicz
Data dodania artykułu:
2011-12-19
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Niech przy żywicznym zapachu strojnej choinki, upłyną Wam piękne chwile Wigilii. Ze wspólnie odśpiewanymi kolędami, z rodziną przy stole, w kochającym, w pełnym miłości gronie. Niech Wigilijny wieczór i całe Święta Bożego Narodzenia upłyną Wam w szczęściu i radości, przy staropolskich kolędach, daniach wigilijnych i zapachu świerkowej gałązki. Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku nasżym Koleżankom i Kolegom, wszystkim Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły życzy redakcja „ Żaczka”.


Opowieść wigilijna
Autor:
Dominika Kościółek
Data dodania artykułu:
2011-12-19
Kategoria
Rozrywka
Opowieść wigilijna
Dawno, dawno temu za siedmioma górami, za siedmioma rzekami w osadzie Christmas Creek żyła pewna bardzo biedna rodzina. Ich bieda była równa ich wielkiej uczciwości. Rodzina Mikołajson składała się taty Nikolasa, mamy Mirreny, córki Lili i syna Kukiego. Ojciec pracował na roli u miejscowego plantatora-bogacza, a mama opiekowała się dziećmi.
Pewnego grudniowego popołudnia, dzień przed Wigilią dzieci, bawiąc się w lesie , zauważyły renifera. Zaciekawione pobiegły za nim. Wydawało im się, że zwierzę ukryło się w jaskini, więc ostrożnie weszły do środka. Niestety, nie zauważyły go nigdzie. Dostrzegły natomiast wielki pakunek owinięty kolorowym papierem, stojący na skalnej pólce. Dzieci zaniosły tę paczkę do domu. Gdy tata ją zobaczył, kazał swoim pociechom odnieść ją na miejsce. Wtedy dzieci pokazały mu , przyczepioną do kokardy karteczkę z napisem: „Dla rodziny Mikołajson”. Na ten widok ojciec zmiękł i dał się przekonać, by otworzyć tajemniczą przesyłkę. Cała rodzina zaciekawiona pochyliła się nad paczką, a ich oczom ukazały się przepiękne, różnokolorowe zabawki i ozdoby.
Jak już wiecie , rodzina Mikołajson była niezwykle dobra i życzliwa, więc wieczorem, gdy wszyscy już w miasteczku posnęli, Nikolas z dziećmi rozdał wszystkie zabawki najmłodszym mieszkańcom osady, ustawiając je pod drzwiami domów. Długo zastanawiali się, co zrobić z pozostałymi ozdobami, wreszcie Lili stwierdziła, że pięknie będą wyglądać przyozdobione nimi choinki przed ratuszem.
Wielka była radość mieszkańców Christmas Creek, którzy następnego ranka zgromadzili się na rynku miasteczka.
Zapytacie, co się stało z tajemniczym reniferem? Oczywiście pomagał roznosić te prezenty i chyba robi to do dziś…


Czy zawsze była choinka?
Autor:
Dominika Kościółek
Data dodania artykułu:
2011-12-19
Kategoria
Czy wiecie, że ...
Chyba nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez pięknie ozdobionej choinki. A czy ktoś zastanawiał się, skąd wziął się ten zwyczaj? Tradycja ta rozpowszechniła się w Polsce dopiero na przełomie XVIII i XIX, a przywędrowała z Niemiec. Sama choinka jest symbolem życia i odradzania się, bardziej znana jako symbol świąt Bożego Narodzenia. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji. Ozdoby świąteczne wykonywało się w domu. Najczęściej były to pierniki, orzechy, małe, czerwone jabłuszka, własnoręcznie wykonane w czasie Adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów. Symbolika ozdób choinkowych, jak i samego drzewka, ma swe korzenie w tradycji ludowej, częściowo wyrosłej tez na gruncie biblijnym np.
 • gwiazda betlejemska miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron
 • oświetlona choinka broniła dostępu złych mocy
 • jabłka miały zapewnić zdrowie i urodę
 • orzechy miały nieść dobrobyt i siłę
 • dzwonki oznaczają dobrą nowinę, wydarzenie
 • anioły mają opiekować się domem
 • Nasze choinki przyozdobione są współcześnie przedmiotami produkowanymi masowo, ale warto zadbać, aby nie zabrakło na nich własnoręcznie wykonanych ozdób.


  Tradycje Świąteczne...
  Autor:
  Agnieszka Hus
  Data dodania artykułu:
  2011-12-19
  Kategoria
  Czy wiecie, że ...
  Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, więc na wigilijnych stołach nie może zabraknąć 12 potraw.
  Najbardziej znanymi i popularnymi daniami są:

 • Barszcz czerwony z uszkami,
 • Karp w galarecie,
 • Kutia,
 • Groch z kapustą,
 • Pierogi z kapustą,
 • Gołąbki z ryżem i grzybami,
 • Kompot z suszonych owoców,
 • Kasza jaglana (z prosa),
 • Ryba smażona,
 • Barszcz biały z grzybami,
 • Kasza gryczana (z tatarki),
 • Pierogi ze śliwkami,
 • Śledzie,


  A oto przepis na niezbyt często spotykaną potrawę: ,,Madziary"
 • Składniki: 1szkl. pęcaku (kasza jęczmienna pęcak)
  3szkl. wody
  30dag grzybów (prawdziwków)
  sól
  olej lniany
 • Wykonanie:
  Ugotować pęcak. Grzyby namoczyć, odcedzić i drobno pokroić, dodać do pęcaku. Przyprawić solą do smaku. Przed podaniem polać olejem.


 • Gwiazda betlejemska
  Autor:
  Julia Kuna
  Data dodania artykułu:
  2011-12-19
  Kategoria
  Czy wiecie, że ...
  Pewnie znacie kwiatka o popularnej nazwie gwiazda betlejemska . Tak naprawdę nazywa się on poinsecja. Legenda głosi, że Aztekowie nazwali go płonącym kwiatem, ponieważ jest zabarwiony krwią bogini, której pękło serce z miłości. Wszyscy nazywamy ten kwiat gwiazdą betlejemską, ponieważ jest to roślina doniczkowa, która swoją urodą, kolorem i kształtem liści nawiązuje do Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten przywędrował do Polski aż
  z Ameryki.

  Karnawałowa moda...
  Autor:
  Karolina Świderska
  Data dodania artykułu:
  2011-12-19
  Kategoria
  Czy wiecie, że ...
  W jakim stroju najlepiej przywitać Nowy Rok i bawić się na karnawałowych balach?
  W karnawale dobrze prezentują się żywe kolory. Obserwując tegoroczne trendy w modzie, można stwierdzić, że królować będzie barwa niebieska i czerwona. Zdecydowanie najszerszą ofertę sukienek można znaleźć w żywych kolorach. Kolorowa wieczorowa suknia uszyta jest najczęściej w stylu lat osiemdziesiątych, np. ma falbany. Jeśli ktoś już przyzwyczaił się do witania Nowego Roku w klasycznym czarnym kolorze, to nie znaczy, że nie może wystąpić w modnej kreacji. W tym kolorze jednak preferowane są małe, czarne, obcisłe sukienki. Obowiązują lekkie materiały i czarne koronki. Dobrze jest jeśli czerń rozjaśniają połyskujące cekiny w kolorze czarnym, srebrnym lub złotym.


  Test próbny klasy VI...
  Autor:
  Justyna Tereszkiewicz
  Data dodania artykułu:
  2011-12-05
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  Ten artykuł napisała Karolina Świderska. Już od początku roku szkolnego uczniowie klasy VI bardzo intensywnie przygotowują się do końcowego testu kompetencji. Nauczyciele zadają dużo zadań by jak najlepiej przygotować uczniów do tego sprawdzianu, mamy także cotygodniowe zajęcia dodatkowe. Aby sprawdzić nasze umiejętności i wiedzę przystąpiliśmy do próbnego testu, którym bardzo się przejęliśmy. Moim zdaniem test nie był łatwy, zawierał dużo skomplikowanych i podchwytliwych zadań matematycznych, jak i pułapek w zadaniach polonistycznych. Za najtrudniejsze uważam trzy zadania otwarte z matematyki, w których trzeba było wykonać bardzo dużo działań. Skomplikowane okazało się też opisanie obrazu wybitnego impresjonisty Claude'a Moneta, gdyż reprodukcja odbita na kserokopiarce była bardzo niewyraźna, żeby nie powiedzieć nieczytelna. Poradziliśmy sobie tylko dzięki wykorzystaniu telewizora podłączonego do sieci internetowej. Zbiorcze wyniki testu próbnego poznamy za kilka tygodni.


  Przywrócenie Godła na koszulki Reprezentacji Polski
  Autor:
  Arek Płodzień
  Data dodania artykułu:
  2011-12-05
  Kategoria
  Sport
  9 listopada firma Nike zaprezentowała nowe koszulki reprezentacji Polski - bez orzełka. Wielu ludzi protestowało,żadając przywrócenia godła na koszulki. Jednym z takich protestujących był znany polski piłkarz Zbigniew Boniek. Po wielu dniach protestów PZPN zgodził się przywrócić Godło Polski na koszulki.


  Nowe pomoce szkolne
  Autor:
  Julia Kuna
  Data dodania artykułu:
  2011-12-05
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  Uczniowie naszej szkoły mają do dyspozycji dużo pomocy naukowych. Najnowocześniejsze są oczywiście pomoce audiowizualne.Już od ubiegłego roku korzystamy z tablicy multimedialnej, która znajduje się w sali lekcyjnej klasy IV. Od wczoraj możemy korzystać z ogromnego telewizora połączonego z laptopem, który znajduje się w sali klasy VI. Dzięki niemu będziemy mogli oglądać reprodukcję, filmy, obrazy, wykresy i inne materiały wykorzystywane na lekcjach wszystkich przedmiotów.


  Losowanie grup na Euro 2012
  Autor:
  Paweł Nowak
  Data dodania artykułu:
  2011-12-05
  Kategoria
  Sport
  Losowanie grup na Euro 1012 obyło się 2 grudnia 1011 (piątek) w Kijowie (Ukraina). Polska miała wiele szczęścia ,ponieważ została wylosowana do najsłabszej grupy. Będziemy grali z Grecją, Czechami i Rosją. A oto składy pozostałych grup:


  Wieczór filmowy
  Autor:
  Agnieszka Hus
  Data dodania artykułu:
  2011-12-05
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  W naszej szkole uczniowie mają możliwość uczestnictwa w różnorodnych zajęciach pozalekcyjnych.

  Jednym z najbardziej przez nas lubianych kółek jest kółko filmowe.Spotykamy się średnio raz w miesiącu i oglądamy wybrany film. W tym tygodniu był to ,, Karate King"
  Film ten porusza problem dość powszechny we współczesnej szkole, tzn. przemoc wśród młodzieży, agresja wobec rówieśników oraz trudności z zaadaptowaniem się w nowej szkole.
  Sam seans filmowy sprawia nam dużo frajdy, gdyż rozpoczyna się wieczorem, rozkładamy materace, ustawiamy ławki i stoliki, przygotowujemy sobie pop-corn, napoje, chipsy, rozsiadamy się wygodnie i zaczynamy oglądanie filmu. Po seansie w drodze powrotnej rozmawiamy o mile spędzonym wieczorze.


  "Bajki dla Tomka"
  Autor:
  Justyna Tereszkiewicz
  Data dodania artykułu:
  2011-11-26
  Kategoria
  Czy wiecie, że ...
  Dwupłytowy album "Anielskie sprawki" zadedykowany Tomkowi (6 l.), chłopcu, który w zeszłym roku zatruł się muchomorem sromotnikowymi miał dwukrotnie przeprowadzony zabieg przeszczepienia wątroby, pojawi się w sklepach pod koniec tego miesiąca. Utwór wybrano spośród 1000 innych nadesłanych na konkurs"Bajki dla Tomka". W nagraniu wzięli udział świetni lekarze, którzy po pracy przyjeżdżali do studia. Bohaterką"Anielskich sprawek" jest dziewczynka - Muszelka która z powodu choroby nie może bawić się z innymi dziećmi. Jej przyjaciółmi zostają anioły. W rolę archanioła wcielił się Maciej Piróg - dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.


  Nauka sprzed wieków w sieci.
  Autor:
  Justyna Tereszkiewicz
  Data dodania artykułu:
  2011-11-26
  Kategoria
  Czy wiecie, że ...
  Około 60 tys. prac naukowych udostępniono bezpłatnie w sieci. Prace nawet sprzed kilkuset lat można śledzić w internecie. Są tam między innymi opisy transfuzji krwi z XVII wieku i rysunki wykonane przez tak znanych naukowców jak Charles Darwin czy Isaac Newton.


  Krótko-Historia poczty
  Autor:
  Agnieszka Hus
  Data dodania artykułu:
  2011-11-23
  Kategoria
  Czy wiecie, że ...
  18 października 1558 roku, król Zygmunt August ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń, za pomocą poczty, czyli koni rozstawnych. Powołana przez króla Zygmunta Augusta poczta miała służyć przede wszystkim utrzymaniu stałym kontaktów dyplomatycznych i gospodarczych z innymi krajami europejskimi. Pierwszym dyrektorem poczty królewskiej został Prosper Provano – zaufany dworzanin Zygmunta Augusta, z pochodzenia Włoch. Poczta miała przewozić także bagaże i osoby na wzór poczt zagranicznych. Król opłacał kursów i koszty utrzymania koni. Z jego szkatuły otrzymywał również wynagrodzenie dyrektor poczty. Była to zatem poczta ściśle królewska. Poczta królewska utworzona przez Zygmunta Augusta włączyła Polskę do sieci regularnych połączeń międzynarodowych. W kraju poczta powstała dopiero kilkadziesiąt lat później i swym zasięgiem objęła obszar całego kraju. Z początkiem wieku XVII charakter poczty niewiele się zmienił. Była to nadal poczta prywatna otrzymywana przez króla.


  Ludzie listy piszą
  Autor:
  Agnieszka Hus
  Data dodania artykułu:
  2011-11-23
  Kategoria
  Czy wiecie, że ...
  Artykuł do gazetki przygotowała Agnieszka Hus i Julia Kuna

  Porozumiewanie się za pomocą listów trwa odkąd ludzkość wynalazła pismo. Zasadniczo epistolografia zajmuje się listami pisanymi w minionych czasach, kiedy to funkcja samego listu odgrywała znacznie większą rolę niż dzisiaj. Listy często były czytane nie tylko przez adresata, ale i udostępniane oficjalnie i za zgodą nadawcy wielu innym osobom, cytowały też fragmenty innych listów i stanowiły rodzaj wymiany informacji będący substytutem prasy. Były także miejscem wyrażania poglądów i dyskusji itp. Jednocześnie wiele z tych listów można uznawać za dzieła z pogranicza literatury. Wszystkie te listy były przechowywane latami, nierzadko przechodząc w postaci całych zbiorów do archiwów, a po latach niektóre zbiory takich listów, z pominięciem fragmentów prywatnych, bywały nawet publikowane w postaci książek. Jednym ze słynniejszych autorów listów był król Jan III Sobieski, który pisał piękne listy do swej żony królowej Marysieńki, a także poeta Juliusz Słowacki znany ze swych listów do matki.

  Uczniowie naszej szkoły także zajęli się epistolografią. Przystąpili do konkursu organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Tyczynie pt. ,, List do przyjaciela na temat ulubionej książki.” Na ręce Jury trafiło około 20 prac z naszej szkoły. A o to rezultaty : W kategorii uczniów kl. IV- I miejsce zajęła nasza koleżanka Kinga Dziura, a w kategorii uczniów kl. V- - I miejsce zajął Dominik Grzebyk , a wyróżniony został zdobywca IV miejsca- - Szymon Mitał


  W rytmie bluesa...
  Autor:
  Justyna Tereszkiewicz
  Data dodania artykułu:
  2011-11-21
  Kategoria
  Czy wiecie, że ...
  Artykuł przygotowała Justyna Tereszkiewicz i Karolina Świderska.
  17- letni Maciej Czaczyk wygrał II edycję programu „Must be the music – Tylko muzyka”.
  – Jestem młodym człowiekiem, któremu nagle udało się wygrać.
  Zdaję sobie sprawę, że to, co robię, robię dobrze. To, co się stało, nie jest moją decyzją. Wygrana w programie to glosy ludzi. Za nie dziękuje- tak o swym sukcesie opowiada Maciej Czaczyk, siedemnastolatek, który zajął I miejsce w programie. Oprócz tytułu, zdobył główną nagrodę 100 000 złotych.
  Maciej jest uczniem ZSP nr 2 w Gryfinie. Przygodę z muzyką rozpoczął od najmłodszych lat. Najpierw przez sześć lat grał na fortepianie. Później jednak zmienił instrument i ostatecznie wybrał gitarę. Maciek gra to co czuje i co kocha, czyli polskiego bluesa . Klasykę naszego bluesa zaprezentował na scenie w utworze „ I co” Tadeusza Nalepy. Do programu „Must be the music” zgłosił się już do pierwszej edycji. Poproszono, by pojawił się jednak w drugiej. Tak też się stało.  Wkrótce mikołajki
  Autor:
  Dominika Kościółek
  Data dodania artykułu:
  2011-11-21
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  6 grudnia to czas prezentów i radości. W tym dniu obchodzimy tak zwane mikołajki. Święty Mikołaj w naszej religii to, biskup Miry, który, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Jest on przedstawiany jako człowiek z biała brodą, ubrany w czerwony płaszcz. Często w infule i z pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle słodycze), a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę. Zwyczaj obdarowywania się prezentami w Polsce był już w XVIII wieku. Dzieci otrzymywały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki.
  Nazwa mikołajki pojawiła się w czasach komunizmu, na określenie miłej tradycji obdarowywania się 6 grudnia, ale z pominięciem samego świętego. Dziś nazwa ta określa zwyczaj wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem "swojego mikołajka" czy "swojej mikołajki" (czyli osoby, którą się obdaruje).
  W naszej szkole także jest obchodzony ten zwyczaj. Do klas 0-3 i do przedszkola przychodzi ,,Mikołaj” i rozdaje prezenty, a w klasach 4-6 losujemy swojego mikołajka.
  Nie zapomnijcie o tym! Mikołajki już 6 grudnia.


  Uroczystość Święta Niepodległości
  Autor:
  Karolina Świderska
  Data dodania artykułu:
  2011-11-21
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  Święto Niepodległości uczciliśmy w naszej szkole akademią, która miała trochę nietypowy przebieg. Wykorzystaliśmy posiadany sprzęt audiowizulany do przedstawienia naszym kolegom prezentacji obejmującej film pt. "Animowana historia Polski" oraz ilustracje do pieśni "Taki kraj" - Jana Pietrzaka. Uroczystość rozpoczęliśmy hymnem, później oglądaliśmy prezentację która przedstawiała animowaną historię Polski. Następnie obejrzeliśmy inscenizację o dniu 11 listopada 1918r, przygotowaną przez szkolny chór oraz klasę IV. Uroczystość była bardzo podniosła i na pewno przyczyniła się do wzbogacenia naszej wiedzy historycznej oraz pobudziła uczucia patriotyczne.


  Stdiony w Polsce na EURO 2012
  Autor:
  Arek Płodzień
  Data dodania artykułu:
  2011-11-21
  Kategoria
  Sport
  Już niedługo EURO 2012 więc w Polsce i na Ukrainie są budowane nowe stadiony. My pokażemy wam cztery główne stadiony w Polsce , które znajdują się w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku.


  Polska vs Włochy
  Autor:
  Paweł Nowak
  Data dodania artykułu:
  2011-11-14
  Kategoria
  Sport
  Dnia 11 listopada 2011 odbył się mecz Polska vs Włochy. Był to jeden z meczów towarzyskich przed Euro 2012, w którym było bardzo dużo emocji. Niestety dla biało czerwonych sparring okazał się porażką w stosunku 0:2. Następny mecz Polska rozegra z Węgrami. Mamy nadzieję że ten mecz chłopaki wygrają. Trzymamy za was kciuki!


  Wywiadówka
  Autor:
  Agnieszka Hus
  Data dodania artykułu:
  2011-11-14
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  Wywiadówka to szczególny dzień zarówno dla rodziców jak i dla uczniów. Dnia 26.10.2011 r. o godzinie 16.30 odbyła się pierwsza wywiadówka w tym roku szkolnym. Rodzice zgromadzili się na górnym korytarzu, gdzie rozpoczęło się zebranie ogólne. Pan dyrektor przedstawił sprawozdanie z działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły w ubiegłym roku, a następnie przedstawił przedsięwzięcia, które zostały wykonane lub są w planach w bieżącym roku, m.in. w najbliższy weekend mają być wymienione wszystkie drzwi do klas na górnym korytarzu, a w przyszłym roku ma powstać nowy plac zabaw.

  Następnie rodzice udali się do klas, gdzie już oczekiwali wychowawcy, którzy poinformowali ich o postępach uczniów w nauce i zachowaniu. ponadto wybrano ,, trójki" klasowe, przedstawicieli poszczególnych klas do Rady Rodziców oraz omówiono takie sprawy jak organizowanie wycieczek, imprezy mikołajkowej, dyskotek szkolnych, wyjazdów do teatru i in.

  Radę Rodziców w tym roku szkolnym stanowią:
 • Czarnik Jadwiga
 • Przystaś Marta
 • Stachów Justyna
  oraz:
 • Jadwiga Czarnik
 • Katarzyna Bil
 • Czarnik Jadwiga
 • Agata Mitał
 • Justyna Stachów
 • Ewa Materna
 • Marta Przystaś
 • Małgorzata Tereszkiewicz

  Gratulujemy wyboru i życzymy owocnej pracy!:)


 • Halloween
  Autor:
  Justyna Tereszkiewicz
  Data dodania artykułu:
  2011-11-14
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  Ten artykuł napisała Justyna Tereszkiewicz i Karolina Świderska.
  Halloween Święto, które przybyło do nas z Ameryki, wbrew pozorom nie pochodzi stamtąd. Ten zwyczaj, obchodzony 31 października, czyli w Wigilię Wszystkich Świętych, sięga dawnej tradycji Celtów, zamieszkujących na długo przed początkiem naszej ery dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i płn. Francji. A dokładniej - pochodzi z ceremonii celtyckich kapłanów, zwanych druidami, którzy sprawowali w pogańskiej Szkocji funkcje sędziów, lekarzy i magów. Celtowie wierzyli, że w ostatnim dniu roku - 31 października (wg ich kalendarza), duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Duchy tych, co odeszli, przybywały wówczas do swych ziemskich domów w poszukiwaniu ciepłego schronienia. Tego dnia odbywał się też główny sabat czarownic, które zlatywały się na miotłach w towarzystwie czarnych kotów. Wieczorami na wzgórzach palono więc ogniska, aby odstraszyć złe moce, a zmarłym wskazać drogę do domów. Aby odegnać złe duchy, wkładano maski odstraszające, hałasowano, zapalano światła (zabierano światło złym duchom), żeby nie mogły się ogrzać i wracały, skąd przyszły. Ubierano się nawet w skóry zwierzęce, żeby chronić się przed złym losem. Nazwa Halloween pochodzi od wyrażenia "AllHallows' Eve", co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych, kiedy to ludzie modlili się za zmarłych przed dniem Wszystkich Świętych 1 listopada. Na lekcjach języka angielskiego poznajemy nie tylko język ale także tradycję i kulturę Wielkiej Brytanii, więc postanowiliśmy w tym roku bawić się z okazji Halloween.
  Dyskoteka halloweenowa
  Dnia 27.10.2011r. odbyła się szkolna dyskoteka halloweenowa. Wszyscy uczestnicy przyszli na zabawę w naprawdę strasznych strojach. Opiekowały się nami pani Thier i pani Klatka. Było dużo konkursów i bardzo pyszny poczęstunek przygotowany przez nasze mamy. Odbyły się m.in.: konkurs wiedzy o Halloween, zjadanie jabłek zawieszonych na sznurkach, zabawa w pokonywanie bagna, konkurs na wykonanie najlepszej mumii, narysowanie najstraszniejszej twarzy na nadmuchanym baloniku , konkurs karaoke. W ostatnim konkursie na najstraszniejszy i najciekawszy strój halloweenowy,wygrały: Patrycja i Natalia Fornal oraz Paweł Nowak i Maksymilian Bronhard. Ta dyskoteka była naprawdę udana i dostarczyla nam wielu niezapomnianych wrażeń. Wszyscy świetnie się bawili. Czekamy na więcej takich udanych dyskotek. A tu jest nasza galeria z fotkami


  Dbajmy o środowisko
  Autor:
  Dominika Kościółek
  Data dodania artykułu:
  2011-11-14
  Kategoria
  Czy wiecie, że ...
  Odpady są jednym z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce i na świecie.
  W Polsce obecnie wytwarza się 135 milionów ton odpadów. Segregacja odpadów komunalnych (śmieci wytworzone w domach) to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj materiałów (surowców), z jakiego zostały wyprodukowane. Segregacja u źródła to selekcja odpadów, która prowadzona jest w naszych gospodarstwach domowych. Segregacja odpadów jest jedną z metod ograniczenia ilości odpadów podlegających utylizacji (np. składowaniu) przez odzysk surowców nadających się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów (recykling). Wiemy o tych sprawach dzięki warsztatom zorganizowanym przez Związek Komunalny "Wisłok", w których uczestniczyliśmy dnia 3 listopada b.r. Trenerka warsztatów ogłosiła:
  „Ekolodzy ze Szkoły Podstawowej w Kielnarowej zrealizowali ekologiczne zajęcia warsztatowe w ramach projektu „Expedycje Klubu Eko” poznając tajemnice przyrody, zagrożenia wynikające z utraty bioróżnorodności oraz sposoby przeciwdziałania degradacij ekosystemów.Potwierdzenie przynależności do Klubu Eko nastąpiło w zespole pałacowo-parkowym w Łańcucie. Wszyscy uczestnicy Klubu Eko otrzymują nieograniczone prawo do organizowania ekspedycji poszukiwawczych barw, dźwięków, zapachów, kształtów i przyjażni natury oraz nauczania, że siedliskom przyrodniczym, ze szczególnym uwzględnieniem źródeł, strumieni, potoków i rzek należy się nieustająca opieka ludzi.”
  Dominika Kościółek i Julia Kuna


  Pomagamy schronisku ,,Kundelek" w Rzeszowie
  Autor:
  Dominika Kościółek
  Data dodania artykułu:
  2011-11-01
  Kategoria
  Czy wiecie, że ...
  Do końca miesiąca listopada jest prowadzona ogólnopolska akcja pomocy zwierzakom. Nasza szkoła po raz kolejny bierze w niej udział. Pomagamy schronisku ,,Kundelek''w Rzeszowie , w którym znajdują się pieski i kotki. Pomóc można bardzo łatwo. Każdy uczeń może przynieść do szkoły dary. Zbieramy:
 • stare koce i ręczniki
 • miski
 • szampony
 • a przede wszystkim karmy dla zwierząt
 • Jest to bardzo potrzebna działalność, gdyż te pieski i kotki nadal nie mają domu, a zanim niektóre z nich trafiły do schroniska miały wiele niebezpiecznych przygód.


  Stop Przemocy!!!
  Autor:
  Arek Płodzień
  Data dodania artykułu:
  2011-10-28
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  Niestety wśród młodzieży panuje przemoc, najczęściej fizyczna, choć nie tylko. Są różne rodzaje przemocy. W szkole najczęściej spotykamy się z bójkami, wyzwiskami, przekleństwami, ordynarnymi gestami, wymuszaniem, izolowaniem z grupy rówieśniczej. Przemocy można i trzeba zapobiegać. Oto najprostsze sposoby radzenia sobie z agresją. Rozdzielamy kolegów gdy się biją. Gdy rówieśnicy nas zaczepiają, trzeba powiedzieć o tym dorosłym lub nauczycielom. Gdy inny uczeń podchodzi do nas i zaczyna nas przezywać, robić głupie gesty, należy go ignorować, odejść od niego, opowiedzieć komuś jakiś żart, żeby wiedział, że jego postępowanie nas nie obchodzi. Gdy jest już bardzo źle trzeba zwrócić się o pomoc. PAMIĘTAJ!!! Nikt nie ma prawa cię krzywdzić! Przemoc jest przestępstwem i podlega karze. Nie bądź obojętny wobec przemocy. Nie wahaj się sięgnąć po pomoc. Program przeciwdziałania przemocy jest realizowany w naszej gminie przez Komisariat Policji w Tyczynie i Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tyczynie pod hasłem : ‘’ Powiedz Stop Przemocy’’. Możemy Ci Pomóc!!!


  Naszym nauczycielom
  Autor:
  Dominika Kościółek
  Data dodania artykułu:
  2011-10-24
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  Dzień Nauczyciela w naszej szkole był bardzo uroczyście obchodzonym świętem. Do szkoły przyszliśmy normalnie na godzinę 8:00. Dopiero na trzeciej lekcji odbyła się akademia. Dzień Nauczyciela był połączony z równie ważnym świętem dla naszej szkoły, czyli pasowaniem na ucznia kl. I. Gdy pan dyrektor klasę pierwszą ogłosił uczniami naszej szkoły, odbyła się druga część przygotowana dla nauczycieli przez dziewczęta z kółka muzycznego . Zaśpiewałyśmy naszym nauczycielom kilka piosenek oraz zaprezentowaliśmy kilka scenek z życia szkoły w różnych epokach historycznych. Na zakończenie pokazano żartobliwą prezentację o nauczycielach i pracownikach naszej szkoły przygotowaną przez panią Irenę Parę.


  Rajdowe przeciąganie liny
  Autor:
  Arek Płodzień
  Data dodania artykułu:
  2011-10-24
  Kategoria
  Sport
  Wiele zabawy było podczas kolejnej konkurencji, czyli przeciągania liny. Wybraliśmy dziesięć najsilniejszych osób, które miały brać w tej konkurencji udział. Mieliśmy bardzo silnych przeciwników, ale daliśmy im rade. Największym problemem była szkoła z Borku Starego, z którą przegraliśmy. Z innymi szło nam całkiem łatwo , dlatego uplasowaliśmy się na pierwszym miejscu wspólnie z Borkiem Starym i Hermanową.


  Nowi uczniowie naszej szkoły
  Autor:
  Agnieszka Hus
  Data dodania artykułu:
  2011-10-18
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  Pasowanie na ucznia to dzień bardzo szczególny dla pierwszaków oraz ich rodziców. Ta podniosła uroczystość odbyła się 13.10.2011r. w przeddzień Święta Edukacji Narodowej. Pierwszoklasiści rzetelnie się przygotowywali do tego dnia pod okiem swojej wychowawczyni, Ireny Pary .
  Nauczyli się pięknych wierszyków, piosenek, bezbłędnie odgadywali zagadki, odpowiadali na pytania zadawane przez starsze koleżanki oraz ślubowali, że będą dobrymi uczniami. Po ich występie, nastał ze wzruszeniem oczekiwany moment,gdy Pan Dyrektor wręczył wszystkim pierwsze szkolne legitymacje oraz dotknięciem ogromnego ołówka w ramie pasował dzieci na pełnoprawnych członków naszej szkolnej społeczności.
  Mam nadzieję, że te chwile pozostaną na zawsze w ich pamięci.


  Łucznictwo moje hobby
  Autor:
  Julia Kuna
  Data dodania artykułu:
  2011-10-17
  Kategoria
  Wywiady
  Czy chcecie wiedzieć jak wygląda uprawianie łucznictwa ? Pewnie tak, więc zacznijmy od tego kto chodzi na te zajęcia. Wszyscy uczestnicy występują w następujących kategoriach:
 • dzieci młodsze
 • dzieci starsze
 • młodzicy młodsi
 • młodzicy starsi
 • juniorzy młodsi
 • juniorzy starsi
 • seniorzy

 • My zaś strzelamy dla klubu JAR Kielnarowa, który prowadzi Ryszard Rząsa.
  Naszym trenerem jest Jan Szeliga. Zajęcia te odbywają się w Kielnarowej: w zimie na hali,a w lecie na podwórku. Do klubu należą Julia Kuna, Agnieszka Hus, Dominika Kościółek,Kinga Sikora, Patryk Warchoł,Ewelina Czenczek,Dorota Rząsa,Marzena Stupkiewicz, Paula Kisyk. Na zawodach oczywiście jak każdy mamy tremę, ale zawsze wszystko nam dobrze idzie.
  Nasz klub ma wielkie osiągnięcia w strzelaniu np. Marzena Stupkiewicz zajęła II miejsce w pucharze okręgu. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w łucznictwie. "" "" ""


  Malowanie jesieni...Rajd 2011
  Autor:
  Justyna Tereszkiewicz
  Data dodania artykułu:
  2011-10-17
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  Jednym z bardziej interesujących konkursów w trakcie tegorocznego rajdu był konkurs pt. Krajobraz jesieni. Na ustawionych tablicach, przypięte były białe kartki z bloku, na których wyznaczone dzieci malowały. Każdy namalował krajobraz jesieni, ale każdy rysunek był inny. Przyklejaliśmy liście i kwiaty. Dominowały „jesienne” kolory: zieleń, żółć, czerwień i brąz. I naprawdę wszystkie rysunki były bardzo piękne. Jury przyznało każdej grupie po 5 punktów . W naszej grupie malowali: Darek, Dominika i Paulina.


  Ubieramy panią jesień...
  Autor:
  Karolina Świderska
  Data dodania artykułu:
  2011-10-17
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  Moim zdaniem najwięcej frajdy sprawił uczestnikom gminnego rajdu konkurs na najładniejszy strój pani jesieni. U nas panią jesienią była Paulina Hałoń z klasy VI. Już przed rajdem pani Liskowicz przygotowała potrzebne rzeczy do stroju, a liście zebraliśmy w drodze do szkoły w Borku Starym. Paulina wyglądała pięknie w spódnicy z papieru i w bolerku z poprzyklejanymi liśćmi i dziką różą, a także w kapeluszu z jesiennymi kolorami. Pierwsze miejsce zajęła nasza szkoła, drugie Hermanowa i Tyczyn a trzecie Borek i Matysówka.


  Wedrujemy...29 Pieszy Rajd Szkół Podstawowych Gminy Tyczyn
  Autor:
  Dominika Kościółek
  Data dodania artykułu:
  2011-10-17
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  Rajd2011
  W dniu 8 października uczniowie klas 4-6 pod opieką dwojga opiekunów, pana Tarasa oraz pani Kozdraś wyruszyli spod szkoły na 29 Rajd Pieszy Szkół Podstawowych Gminy Tyczyn, który tym razem kończył się w Borku Starym. Przeszliśmy koło klasztoru w Borku Starym ,pokonując drogę krzyżową. W trakcie wędrówki zbieraliśmy liście i dziką różę. Gdy doszliśmy do szkoły w Borku, oczekiwał nas mały poczęstunek. Później mieliśmy czas wolny, by przywitać się z kolegami. Gdy wszyscy uczestnicy się posilili, rozpoczęły się konkursy. Rywalizowaliśmy m.in. przeciąganie liny, malowanie krajobrazu jesiennego, ubieranie pani jesieni, rzut do kosza, skok i na koniec piosenka rajdowa. Po wszystkich konkursach wszyscy uczniowie wraz z opiekunami wrócili do swoich szkół. To była niezwykle udana i ciekawa impreza.


  Dyskoteka Szkolna
  Autor:
  Agnieszka Hus
  Data dodania artykułu:
  2011-10-03
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  O pierwszej szkolnej dyskotece dla ,,Żaczka" napisała uczennica kl. IV- Kinga Czarnik.
  Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Justyny Tereszkiewicz.


  ,, W dniu 28 września o godzinie 17.00 rozpoczęła się dyskoteka dla uczniów klas IV-VI, która trwała do godziny 20.00. Była różnorodna muzyka, przy której wszyscy się bawili. Niektórzy z uczniów przynieśli soki,paluszki oraz ciastka. Poczęstunek odbył się w sali klasy IV, a zabawa w sali klasy VI. Opiekowały się nami podczas tej szkolnej imprezy panie: Agata Klatka i Krystyna Thier.
  Uczestnicy dyskoteki byli zadowoleni i od czasu do czasu słychać było okrzyki radości. Uważam , że wszyscy uczniowie starszych klas chcieliby, aby w niedługim czasie odbyła się kolejna szkolna impreza"  Czy wiecie, że...
  Autor:
  Karolina Świderska
  Data dodania artykułu:
  2011-10-03
  Kategoria
  Do przeczytania
  Często i z łatwością uśmiechający się ludzie przedłużają swoje życie o ok. siedem lat. Ten fakt stwierdziła grupa naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Wayne w stanie Michigan. W trakcie badań naukowcy odkryli, że "weseli i uśmiechający się ludzie żyją dłużej". Na razie naukowcy nie potrafią dokładnie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest przyczyna tego zjawiska. Uważają jednak, że "uśmiech jest w pierwszej kolejności odbiciem wewnętrznej harmonii człowieka, optymizmu i pozytywnego stosunku do życia".


  Na powitanie
  Autor:
  Julia Kuna
  Data dodania artykułu:
  2011-09-26
  Kategoria
  Co słychać w szkole
  "Żaczek wita Was, Drodzy Czytelnicy, w nowym roku szkolnym.
  Od tego roku ukazujemy się tylko w Internecie.
  A oto skład redakcji:
 • Agnieszka Hus
 • Karolina Świderska
 • Justyna Tereszkiewicz
 • Dominika Kościółek
 • Julia Kuna
 • Arkadiusz Płodzień
 • Paweł Nowak
  Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy.


 • Po nowym chodniku do szkoły...
  Autor:
  Karolina Świderska
  Data dodania artykułu:
  2011-09-26
  Kategoria
  Co słychać w szkole
  Budowa chodnika
  Pod koniec wakacji wzdłuż drogi prowadzącej do naszej szkoły, rozpoczęła się budowa chodnika .
  Naszym zdaniem jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ będzie można bezpieczniej dotrzeć do szkoły i w ogóle poruszać się po wsi.
  I chociaż obecnie mamy pewne trudności z poruszaniem się w pobliżu szkoły, gdyż robotnicy kładą jeszcze kostkę chodnikową, to jesteśmy zadowoleni z tego, że ruch w pobliżu szkoły został ucywilizowany.


  Spacerkiem po okolicy
  Autor:
  Agnieszka Hus
  Data dodania artykułu:
  2011-09-26
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  21.092011 r. kl. V ze swoją wychowawczynią panią Kozraś wybrała się na wycieczkę po okolicy. Ze zdjęć wynika, że miło spędzili czas.


  Akcja sprzątania świata
  Autor:
  Julia Kuna
  Data dodania artykułu:
  2011-09-26
  Kategoria
  Co słychać w szkole
  W piątek 16 września w naszej szkole odbyła się akcja Sprzątanie świata.
  Wzorem lat ubiegłych lat najpierw odbył się apel, podczas którego uczniowie klasy VI zapoznali wszystkich z zagadnieniami dotyczącymi ochrony przyrody.
  Następnie organizatorka akcji, Pani Bożena Drzał wskazała każdej klasie miejsce pracy.
  Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami udali się porządkować najbliższą okolicę. Trzeba przyznać, że pracy mieliśmy co niemiara!


  W szkole po remoncie
  Autor:
  Dominika Kościółek
  Data dodania artykułu:
  2011-09-26
  Kategoria
  Co słychać w szkole
  Remont w szkole W czasie tegorocznych wakacji w naszej szkole przeprowadzono remont. Parkiet na pierwszym piętrze został wycyklinowany a ściany w klasach i na korytarzu pomalowane na jasnożółty kolor. Naszym zdaniem teraz jest lepiej, wygodniej i przyjemniej się uczyć. Po remoncie w klasach jest weselej, jaśniej i radośniej.


  Znowu w szkole!!!
  Autor:
  Paweł Nowak
  Data dodania artykułu:
  2011-09-26
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Cała młodzież, nauczyciele i rodzice zgromadzili się na mszy św. w kościele parafialnym. Potem wszyscy udali się do szkoły, gdzie pan dyrektor nas serdecznie powitał i zachęcił do dobrej nauki. Na zakończenie udaliśmy się do swoich klas. Tam wychowawcy przywitali nas i rozdali nam plan lekcji. Drugiego dnia od razu zaczęliśmy naukę.


  Wybory do Samorządu Szkolnego
  Autor:
  Agnieszka Hus
  Data dodania artykułu:
  2011-09-19
  Kategoria
  Co słychać w szkole?
  14.09.2011r. Wybraliśmy samorząd szkolny.
  Głosowanie na wcześniej zgłoszonych kandydatów odbywało się na przerwach. Brali w nim udział wszyscy uczniowie od pierwszaka do szóstoklasisty oraz wszyscy nauczyciele. W komisji wyborczej zasiadali:
  Justyna Łazarz z kl. IV, Maksymilian Bronhard z kl. V, oraz Agnieszka Hus z kl. VI.

  Wyniki wyborów, po starannym przeliczeniu głosów, zostały ogłoszone następnego dnia. Przedstawiają się one następująco:
 • przewodniczący: Dominika Kościółek z kl. VI.
 • zastępca: Arkadiusz Płodzień z kl. VI.
 • członek samorządu szkolnego: Kinga Czarnik z kl. IV, Paweł Nowak z kl. VI


 • Wywiady
  Autor:
  Andżelika Krzeszowska
  Data dodania artykułu:
  2010-01-26
  Kategoria
  Do przeczytania

  Wywiad z moją Babcią- Janiną Kobylarz


  A.K. – Babciu bardzo chciałabym zadać Ci kilka pytań. Proszę powiedz mi, co najlepiej wspominasz ze swojego dzieciństwa?
  Babcia- Wiesz Andżeliko, to były zupełnie inne czasy. Dzieci miały więcej obowiązków, dużo pomagały swoim rodzicom. Był też jednak czas na zabawę. Jednak najpiękniejsze wspomnienia mojego dzieciństwa są związane z opowieściami mojej mamusi, która świetnie znała literaturę i bardzo ciekawie umiała nam przekazywać treść przeczytanych przez siebie książek. Do dziś każdą z nich dokładnie pamiętam.
  A.K.- Babciu, opowiedz mi, dlaczego wybrałaś zawód nauczycielki?
  Babcia - Nauka zawsze była dla mnie przyjemnością, w szkole otrzymywałam bardzo dobre oceny. Kiedy dorosłam, zrozumiałam, że chętnie mogłabym dzielić swoją wiedzę z innymi. A że bardzo lubiłam dzieci, postanowiłam zostać nauczycielką.
  A.K. – Jesteś już babciu około 20 lat na emeryturze. Współczesną szkołę znasz teraz głównie z opowieści Twojej córki, nauczycielki oraz wnuków. Co Cię najbardziej w ich reakcjach dziwi?
  Babcia- Myślę, że w szkole aż tak wiele się nie zmieniło od moich czasów. Nadal najważniejsza jest nauka. Jednak dawniej nie mieliśmy w szkole np. komputerów, ale wtedy dzieci więcej czasu poświęcały na czytanie książek. Teraz brakuje im go nawet na zabawy z rówieśnikami, bo wolą przesiadywać przed szklanym ekranem.
  A.K. -Jakie jest teraz, Babciu, Twoje największe marzenie?
  Babcia – Chciałabym bardzo, żeby moje wnuki były zdrowe, dobrze się uczyły i zdobyły wspaniałe wykształcenie.
  A.K.- Dziękuję Ci, Babciu za rozmowę i z okazji zbliżającego się Dnia Babci życzę wiele szczęścia i spełnienia marzeń.


  Andżelika Krzeszowska


  Przed Dniem Babci i Dziadka wywiad Dziadkiem Tadeuszem Najdą przeprowadziła Justyna Kupiszewska.
  J.K.- Dziadziu, kim jesteś z zawodu?
  -Byłem stolarzem meblowo-budowlanym.
  J.K.- Czy nigdy nie żałowałeś, że wybrałeś właśnie taki zawód?
  - Nie miałem wyboru, ponieważ zmarł mi ojciec i poszedłem na praktyki.
  J.K.- Kim chciałeś zostać, gdy byłeś młody?
  -Kiedy byłem młody to nie mogłem myśleć o takich rzeczach, ponieważ wybuchła wojna.
  J.K.-. Jakie było twoje dzieciństwo? (zabawy, zajęcia, ulubione miejsca)
  -Pomagałem rodzicom, grałem z kolegami w piłkę.
  J.K.- Jak spędzałeś czas w swoich młodych latach?
  -W młodych latach chodziłem na praktykę, później poszedłem na rok kursu meblowo budowlanego.
  J.K.- Co Cię najbardziej interesowało?
  -Zdałem prawo jazdy na motor i samochód.
  J.K.- Jak oceniasz zainteresowania współczesnej młodzieży?
  -Współczesna młodzież z braku pracy interesuje się samochodówką, a myślę, że są ciekawsze zainteresowania.
  J.K.- Czego oczekujesz po swoich wnukach?
  -Oczekuję, że wnuki będą mi pomagać jeśli nie będę mógł już czegoś zrobić, gdy zachoruję.

  Justyna Kupiszewska


  Co słychać w klasie II
  Autor:
  Justyna Kupiszewska
  Data dodania artykułu:
  2010-01-26
  Kategoria
  Co słychać w szkole
  Uczniowie klasy II od początku września do 20 grudnia 2009 r. uczestniczyli w I etapie Projektu Edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” współfinansowanego przez Unię Europejską.
  Dzieci uczęszczały w tym czasie na trwające 50 godzin zajęcia pozalekcyjne. Podczas tych zajęć pracowały w trzech Dziecięcych Ośrodkach Zainteresowań, które obejmowały różne dziedziny aktywności: językową, matematyczno - przyrodniczą, ruchową, wizualno - przestrzenną i muzyczną. Korzystały z ciekawych środków dydaktycznych, pomocy, które szkoła otrzymała w ramach tego unijnego programu. Zdobywały nowe wiadomości, umiejętności, rozwijały swoje zainteresowania. 18 grudnia 2009 r. zajęcia te zakończyły się pokazem efektów pracy i umiejętności , które zostały zaprezentowane rodzicom i innym zaproszonym gościom. Uczniowie wystąpili w przedstawieniu kolędniczym pt. „Hej kolęda, kolęda”, następnie zaprezentowali teatrzyk kukiełkowy pt. „Na straganie” Jana Brzechwy. Ostatnim punktem programu był pokaz baśniowej mody połączony z minireklamą postaci, przedstawiony w formie prezentacji multimedialnej.
  Podczas pokazu można było także podziwiać galerię zdjęć, wystawę prac plastycznych wykonanych różnymi technikami oraz dzieła literackie, których twórcami byli właśnie uczniowie klasy II. Stworzyli oni zbiór wierszy pt. „Tomik jesiennej poezji”, zbiór baśni pt. „W baśniowej krainie”, zestaw komiksów pt. „Świat komiksów” oraz gazetkę „Prymusek”.
  Na koniec nastąpiło uroczyste przekazanie środków dydaktycznych nauczycielowi realizującemu II etap Projektu - pani Alicji Maciołek oraz Dziecięcych Ośrodków Zainteresowań uczniom z klasy I.
  Zaś drugoklasiści, którzy uczestniczyli w I etapie Projektu otrzymali na własność myszki - pacynki jako podziękowanie za udział w tym przedsięwzięciu  Irena Para


  Uważajcie na drodze!
  Autor:
  Tomek Borowiec
  Data dodania artykułu:
  2010-01-26
  Kategoria
  Do przeczytania
  Uważajcie na drodze
  Zima jest piękna, ale szczególnie niebezpieczna na drodze. Pamiętajcie, że odblaski ratują życie.. Dzięki nim stajecie się widoczni na drodze.. Po zmroku, gdy osoba jest ubrana na czarno ,kierowca widzi ją z odległości około 20m , a to nie wystarcza na jej ominięcie. Często przez brak tego wygodnego i taniego przedmiotu dochodzi do wypadku, który może skończyć się tragicznie. Dlatego noszenie po zmroku odblaskowych nalepek, które w niczym nam nie przeszkadzają, ratuje życie. A teraz coś o zimowych zabawach. Jazda na sankach, nartach, łyżwach czy rzucanie się śnieżkami powinny odbywać się w bezpiecznych miejscach. Jezdnia to nie plac do takich zabaw. Pamiętajmy , że w zimie droga jest czasem nieprzygotowana , śliska, zasypana. Gdy widzi się auto, które jedzie nietypowo, należy zejść na bok
  Tomasz Borowiec


  "Dzień Babci i Dziadka"
  Autor:
  Jakub Stachów
  Data dodania artykułu:
  2010-01-26
  Kategoria
  Co słychać w szkole
  Rozmowa z przedszkolakami na temat ”Dnia Babci i Dziadka”
  Przed świętem naszych Babć i Dziadków Przedszkolaki odpowiadały na pytania: Kiedy można zostać dziadkiem? Kiedy babcia jest nianią? Jak babcia się wami opiekuje? Co potrafi twój dziadek?
  Ilonka - Dziadkiem zostaje się, jak się jest starym. Babcia ze mną maluje, bawi się , gramy razem w karty i gotuje pyszną ziemniaczankę.


  Klaudia - Dziadkiem zostaje się, jak się starszy człowiek staje. Babcia jest nianią wtedy, gdy pilnuje dzieci. Czyta mi bajki, opowiada i bawi się ze mną. Najlepiej potrafi gotować, robi knedelki i pierogi.

  Wiktor - Dziadkiem jest się wtedy, gdy się jest dorosły.  Kamil - Bawimy się misiami i zabawkami . Dziadek gotuje mi rosołek i lepi ze mną bałwana.

  Jakub Stachów

  „Zerówkowicze” o swoich babciach i dziadkach
  Z okazji Dnia Babci i Dziadka, złożyłyśmy wizytę uczniom klasy „0”, aby dowiedzieć się, co myślą o swoich babciach i dziadkach. Zapytałyśmy ich , jakie święto obchodzimy w styczniu. Choć na początku były trochę speszone, szybko jednak zaczęły się oswajać. Jedno z dzieci odpowiedziało, że zbliża się Dzień Babci i Dziadka. Wtedy poprosiłyśmy o to, by dzieci wypowiedziały się na temat wyglądu, umiejętności oraz upodobań swoich babć i dziadków. Dzieci uważały, że ich dziadkowie najlepiej potrafią gotować obiady i uwielbiają się z nimi bawić. Mówiły o tym, że choć dziadkowie czasem się na nich denerwują, to i tak zawsze im wybaczają. Według dzieci ich babcie mają brązowe, żółte, szare, kręcone, krótkie włosy,pogodne i miłe. Lubią bawić się ze swoimi wnukami, chociaż nie zawsze mają na to czas. Babcie gotują różne pyszne potrawy takie jak rosół i inne zupy oraz pieką ciasta. Dzieci mówiły, że babcie lubią sprzątać, grać z nimi w karty a z dziadkami najlepiej chodzić do sklepu. Jedna z dziewczynek, opowiadała, że dziadek odprowadza ją i jej kuzynkę do szkoły. Na koniec pożegnałyśmy się z nimi, a one wróciły do swoich zajęć.
  Andżelika Krzeszowska Asia Maciołek


  Nasza nowa „stara” szkoła !
  Autor:
  Tomek Borowiec
  Data dodania artykułu:
  2009-11-17
  Kategoria
  Co słychać w szkole

  Nasza nowa „stara” szkoła !
  Teraz, idąc do szkoły, chyba każdy uczeń czuje się lepiej niż w zeszłych latach. Już z daleka budynek pięknie się prezentuje po renowacji, jakiej został poddany latem. Do głównego wejścia szkoły prowadzi nowy chodnik ułożony z kostki brukowej. Pobocza drogi są wyasfaltowane, co zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Pod koniec roku szkolnego budynek został ocieplony i pięknie pomalowany ,dlatego wszyscy jadący koło naszej szkoły odnoszą pozytywne wrażenie. Do szatni szkolnej wchodzimy po nowych schodach. Teren wokół szkoły został uporządkowany, wyrównany i obsiany trawą. Gdy w przyszłości wszystko się zazieleni, będzie naprawdę pięknie! Tuż obok drogi prowadzącej do parkingu ze względu na bezpieczeństwo zostały ścięte drzewa. Na tej drodze niedługo będzie położony asfalt. Na boisku szkolnym od strony wąwozu została zrobiona siatka i dzięki temu kopana przez nas piłka nie wylatuje zawsze do pobliskiego wąwozu.
  Wewnątrz szkoły też nastąpiło sporo zmian- w niektórych klasach mamy nowe meble, podłogi, przyrządy szkolne, no i dołączyły do nas maluszki: przedszkolaki trzy- i czterolatki.
  Naprawdę w takiej odnowionej szkole przyjemnie przebywać. Dziękujemy Wszystkim- władzom, dyrekcji i naszym rodzicom za wkład pracy w odremontowanie naszej szkoły i jej otoczenia..
  Tomek Borowiec


  Witaj szkoło
  Autor:
  Patryk Warchoł
  Data dodania artykułu:
  2009-11-17
  Kategoria
  Co słychać w szkole
  1 września 2009 r. o godz. 8.00 wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Kielnarowej zebrali się w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego na Mszy Świętej przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
  Prowadził ją ksiądz proboszcz Sławomir Balawender, który zachęcił nas do pilnej nauki w całym roku szkolnym.
  Następnie wszyscy przemaszerowali do szkoły pod opieką rodziców i nauczycieli. Tu rozpoczął się uroczysty apel.
  Powitał nas Pan Dyrektor, który także życzył nam wielu sukcesów w nauce. Potem poinformował wszystkich o zmianach, jakie zaszły w szkole i przedstawił nowych nauczycieli.
  Po apelu spotkaliśmy się ze swoimi wychowawcami, z którymi podzieliliśmy się wrażeniami z wakacji i rozeszliśmy się do domów, by ostatni już raz odpocząć przed rokiem ciężkiej nauki.
  Pocieszające jest jednak to, że już za 10 miesięcy znowu będą wakacje!

  Patryk Warchoł


  Jak robią to inni?
  Autor:
  Justyna Kupiszewska
  Data dodania artykułu:
  2009-11-17
  Kategoria
  Do przeczytania
  Jak robią to inni?

  Szkoła w Japonii

  W odróżnieniu od naszych szkół rok szkolny w Japonii trwa od 1 kwietnia do marca: pierwszy semestr rozpoczyna się w kwietniu i kończy w lipcu, semestr drugi trwa od września do grudnia, a trzeci semestr od stycznia do marca. W ciągu roku szkolnego jest: 40 dni wakacji letnich, 2 tygodnie ferii zimowych w okresie noworocznym i 2 tygodnie ferii wiosennych, na koniec roku szkolnego. Oprócz tego dzieci nie chodzą do szkoły w święta państwowe.
  W tygodniu szkolnym nauka zaczyna się w poniedziałek i w większości szkół kończy się koło południa w sobotę. Zajęcia w szkole najczęściej trwają od godziny 8.30 - najpierw odbywa się apel poranny, a potem przed 9:00 rozpoczynają się lekcje. Lekcje trwają 50 minut, a przerwy między każdymi zajęciami 5 minut. Wielu uczniów zostaje jednak w szkole do godziny 17:00-18:00 na zajęciach sportowych i w kółkach zainteresowań.
  W szkołach zawsze jest boisko 200 metrowe, 25 metrowy basen pływacki, a w salach gimnastycznych dwa boiska do koszykówki. Do przedmiotów nauki w szkole podstawowej należą: język japoński, arytmetyka, przyroda, ogólna wiedza o społeczeństwie, wychowanie fizyczne, muzyka, plastyka, zajęcia praktyczno-techniczne. Angielski zaczyna się od pierwszej klasy szkoły średniej niższego stopnia. Do największych wydarzeń szkolnych zaliczane są: inauguracja uczniów pierwszych klas, rozgrywki sportowe, olimpiada plastyczna i zakończenie roku szkolnego. Oprócz tego jako zajęcia pozaszkolne organizowane są praktyczne zajęcia z wiedzy o społeczeństwie, krótkie wycieczki oraz kilkudniowe wyjazdy turystyczne. Uczeń musi zabierać ze sobą do szkoły: tornister, czapkę, tenisówki do chodzenia po szkole, strój gimnastyczny, kąpielówki i inne dodatki określone przez szkołę. Szczególnie ważny jest kolor stroju gimnastycznego i czapki ponieważ dzięki nim wiadomo, z której klasy jest dany uczeń. Każda szkoła określa w regulaminie szkolnym inne kolory czapek i strojów gimnastycznych dla swoich uczniów. Uczniów obowiązują mundurki uszyte według bardzo ścisłych reguł. Mundurki chłopców są zwykle czarne, z metalowymi guzikami i sztywnymi kołnierzykami; dziewczynki noszą przeważnie granatowe żakiety i plisowane spódniczki. Obowiązkiem uczniów i nauczycieli jest utrzymanie szkoły w czystości. Każdego dnia poświęca się na to trochę czasu. Klasy są podzielone na grupy, które na zmianę sprzątają klasy, korytarze, toalety i inne wspólne pomieszczenia. Niektóre szkoły mają również obsadzone kwiatami ogródki pielęgnowane przez uczniów. Edukacja jest niezwykle istotna dla Japończyków. Rodzice wydają średnio jedną trzecią swoich zarobków na edukację swoich dzieci. Wszystkie japońskie dzieci w wieku od 6 do 15 lat muszą chodzić do szkoły. Wiele z nich zaczyna naukę wcześniej, w wieku trzech lub czterech lat, kiedy idą do przedszkola. Prawie wszyscy uczą się dłużej, kończąc szkołę w wieku 18 lat.

  Justyna Kupiszewska


  Dziennikarz to fajny zawód.
  Autor:
  Joanna Maciołek
  Data dodania artykułu:
  2009-11-17
  Kategoria
  Do przeczytania
  Dziennikarz to fajny zawód

  Do takiego wniosku doszliśmy po wizycie w redakcji naszego regionalnego dziennika Nowiny w dniu 18 września 2009 r. Na dobry początek ustawiliśmy się przed budynkiem redakcji Nowin i zrobiono nam zdjęcie z okna . Później naszą zbiorową fotografię umieszczono na tytułowej stronie jubileuszowego wydania gazety. Gdy weszliśmy do redakcji, pan przewodnik zaprowadził nas do sali konferencyjnej, gdzie pokazano nam jak zmieniał się wygląd gazety „Nowiny” przez 60 lat. Następnie udaliśmy się do różnych działów gazety. Najbardziej spodobało się nam w redakcji sportowej. Dowiedzieliśmy się, jak dziennikarze zdobywają informacje i jak je potem zamieniają na artykuły prasowe. Wybraliśmy się też do działu fotoreporterów, którzy pokazali nam, jak powstają profesjonalne zdjęcia w gazecie. Zaprowadzono nas też do sali gdzie obmyślano i projektowano, jak ma wyglądać gazeta, gdzie maja być zdjęcia a gdzie tekst związany z tematem. Na koniec , po zadaniu dużej ilości pytań i uzyskaniu wyczerpujących odpowiedzi, otrzymaliśmy drobne upominki od dziennikarzy. Bardzo się nam podobało w redakcji Nowin.


  Nowa formuła wyborów
  Autor:
  Jakub Stachów
  Data dodania artykułu:
  2009-11-17
  Kategoria
  Co słychać w szkole
  Nowa formuła wyborów

  Dnia 23 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Szkolnego. W tym roku przebiegały one według nowych zasad. Wcześniej kandydaci przeprowadzili swoją kampanię wyborczą, prezentując się całej szkolnej społeczności. Poinformowali, jak zamierzają działać dla dobra nas wszystkich i zachęcali do głosowania. W dniu 23 IX głosowanie odbywało się na wszystkich przerwach. Komisja wyborcza zaznaczała na listach każdego głosującego, który wrzucał do urny kartę do głosowania z zakreślonym nazwiskiem swojego kandydata.
  Komisja podliczyła głosy oraz ogłosiła wyniki. Przewodniczący samorządu szkolnego -
  Konrad Rożkiewicz
  Zastępca - Dominika Kościółek
  Sekretarz - Arkadiusz Płodzień
  Skarbnik - Jakub Stachów


  GRATULUJEMY.


  Jak radzić sobie z emocjami?
  Autor:
  Andżelika Krzeszowska
  Data dodania artykułu:
  2009-11-17
  Kategoria
  Do przeczytania
  Jak radzić sobie z emocjami: -wykrzycz swoje emocje (np. w lesie, w ogrodzie) -zmęcz się przy uprawieniu sportu -zrób generalne porządki w swoim pokoju albo w ogródku -oglądaj mecze i głośno dopinguj zawodników (razem z rodzicami) -jasno i otwarcie komunikuj, że jesteś zły -informuj o powodzie złej złości -podziel się swoim problemem z kimś zaufanym -przeproś tę osobę, którą skrzywdziłeś swoją agresją -wypłacz się ze złości -spisz swoje emocje na kartce, może inaczej na nie spojrzysz -NIE SPOŻYWAJ ŻADNYCH ŚRODKÓW POBUDZAJĄCYCH(alkoholu, narkotyków, napojów energetyzujących)! Andżelika Krzeszowska


  Co słychać w przedszkolu?
  Autor:
  Jakub Stachów
  Data dodania artykułu:
  2009-11-17
  Kategoria
  Co słychać w szkole
  Co słychać w przedszkolu?

  Już półtora miesiąca w naszej szkole działa przedszkole, do którego chodzą trzy, - cztero - i pięciolatki. Postanowiliśmy sprawdzić, jak przebiega praca wśród maluchów i jak one same czują się w przedszkolu. Opiekunka i wychowawczyni, pani Anna Salach mówi, że dzieci lubią przychodzić do przedszkola, chociaż nie zawsze tak było.
  „Zauważyłam i uśmiech i łzy. Większość dzieci przychodziła z uśmiechem na twarzy, ale były też i takie, które potrzebowały więcej czasu, aby zaaklimatyzować się w przedszkolu”- podsumowuje dziś pani przedszkolanka. Teraz maluszki chętnie się bawią, lubią słuchać różnych bajek, tańczą na rytmice, przyjemność im sprawia rysowanie i malowanie, w czym przejawiają wiele swojej inicjatywy. Najwięcej radości mają z nowych zabawek, którymi wspólnie i indywidualnie bawią się w kąciku zainteresowań.
  Sami zainteresowani na moje pytania o przedszkole odpowiadali, że bardzo im się tu podoba, lubią swoją panią i swoje przedszkolne zabawki. Najchętniej bawią się w baloniki i w kolory.
  Przemek chyba będzie kierowcą, bo twierdzi, że jego ulubioną zabawą jest zabawa samochodami. Dziewczynki zdecydowanie wolą lalki, puzzle i pluszaki.  Życzymy zarówno pani Annie Salach, jak i przedszkolakom, aby pobyt w przedszkolu dostarczał im samych miłych wrażeń.


  Jakub Stachów


  Wywiad z Panią Aldoną Wójcik- nową nauczycielką matematyki
  Autor:
  Jakub Stachów
  Data dodania artykułu:
  2009-11-16
  Kategoria
  Co słychać w szkole
  Wywiad z Panią Aldoną Wójcik - nową nauczycielką matematyki


  Witamy Panią w gronie nauczycieli naszej szkoły. Ponieważ znamy Panią od niedawna, chcielibyśmy się czegoś o Pani dowiedzieć. Dlatego poprosiliśmy Panią o tę rozmowę.

  Będzie mi bardzo miło odpowiedzieć na Wasze pytania.
  Jaki kierunek studiów Pani skończyła?
  Skończyłam studia na kierunku matematyka o specjalności nauczania matematyki i informatyki
  Czy już Pani gdzieś pracowała?
  Nie, to jest moja pierwsza praca.
  Jak czuje się Pani w naszej szkole?
  Bardzo podoba mi się w Waszej, a właściwie teraz chyba w naszej, szkole.
  Czy marzyła Pani o tym, by pracować z młodzieżą?
  Gdy byłam dzieckiem, bawiłam się z koleżankami w szkołę i już wtedy marzyłam, żeby zostać prawdziwą nauczycielką.
  Co Panią zaskoczyło w nowej pracy?
  Przyjemnie zaskoczyła mnie bardzo miła atmosfera, zarówno w klasach, jak i w pokoju nauczycielskim.
  Czy lubi Pani czytać książki?
  Tak, bardzo lubię czytać, ale niestety ostatnio nie mam na to czasu.
  Jakiej muzyki Pani słucha?
  Słucham różnej muzyki, ale najczęściej starego polskiego rocka.
  Na jakie filmy najczęściej chodzi Pani do kina?
  Najchętniej oglądam komedie romantyczne.
  Czy lubi Pani gotować?
  Bardzo. Moimi ulubionymi potrawami są spaghetti i pizza.
  Czy ma Pani w domu jakieś zwierzątko?
  Mam dwuletniego kundelka, z którym uwielbiam się bawić. Jaki jest Pani znak zodiaku?
  Jestem spod znaku Ryb.

  Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów w pracy.


  Jakub Stachów


  dzień chłopaka
  Autor:
  Andżelika Krzeszowska
  Data dodania artykułu:
  2009-11-16
  Kategoria
  Do przeczytania
  Dzień chłopaka po raz pierwszy obchodzony był w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago. To święto jest młode obchodzone na całym świecie w różnych dniach. W Trynidadzie i Tobago, podobnie jak w Indiach, po raz pierwszy obchodzono je 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października w Kanadzie 25 listopada. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Dzień Chłopaka obchodzony jest 5 kwietnia.


  Drodzy czytelnicy
  Autor:
  Justyna Kupiszewska
  Data dodania artykułu:
  2009-11-16
  Kategoria
  Do przeczytania
  Przedstawiamy pierwszy w tym roku szkolnym numer gazetki „Żaczek”. Oto skład tegorocznego zespołu redakcyjnego :
 • Tomek Borowiec,
 • Justyna Kupiszewska,
 • Andżelika Krzeszowska,
 • Joanna Maciołek,
 • Jakub Stachów
 • Patryk Warchoł.
  Opiekunami gazetki są pan dyrektor Wacław Warda i pani Agata Klatka. Wprowadzamy nowe stałe kąciki do naszego pisemka:
  • Jak robią to inni???- informacje o szkołach i nauczaniu za granicą
  • Skąd my to mamy?- ciekawostki o pochodzeniu rzeczy używanych na co dzień
  • Skąd się biorą słowa?- wyjaśnianie pochodzenia stosowanych współcześnie wyrazów
  • Co słychać w…?- relacje z działalności szkoły
  • Ojczyzna – polszczyzna dla uczniów - poradnik językowy
  Oprócz tego na naszych stronach zamieścimy sprawozdania z najważniejszych szkolnych wydarzeń, ciekawostki ze sportu i rozrywki, krzyżówki i humor.
  Zapraszamy do współpracy z naszym zespołem. Piszcie o tym, co was interesuje i bulwersuje. Dzięki temu szkolna gazetka będzie ciekawsza.
  Na cały ten rok szkolny wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy powodzenia, samych sukcesów w pracy i interesującej lektury.
  Redakcja


 • Eminem
  Autor:
  Klaudia Starzec
  Data dodania artykułu:
  2009-03-03
  Kategoria
  Muzyka
  Eminem, właściwie Marshall Bruce Mathers III urodził się 17 października 1972 r. w St. Joseph. Z zawodu jest raperem, aktorem oraz producentem muzycznym. Eminem w 2001 roku zagrał niewielką rolę w filmie The Wash - Hiphopowa myjnia, a w 2002 główną rolę w filmie 8 Mila,opierającą sie w części na jego biografii. Za piosenkę Lose Yourself, znajdującą się na ścieżce dźwiękowej do filmu, otrzymał Oscara. Marshall lubił prowadzić ''wojny na słowa''z kolegami m.in z Proofem do śmierci Proofa związany był z grupą D12.


  Real Madryt
  Autor:
  Joanna Oczoś
  Data dodania artykułu:
  2009-02-14
  Kategoria
  Sport
  Real Madrid Club de Fútbol – hiszpański klub sportowy istniejący od 1902 roku. Słynie z sukcesów istniejącej od chwili założenia drużyny piłkarskiej, która trzydzieści jeden razy zdobyła mistrzostwo Hiszpanii, dziewięć razy Puchar Europy/Ligę Mistrzów, a także wiele innych trofeów, w tym przyznany w 2000 roku przez FIFA tytuł najlepszego klubu w XX wieku. Od 1947 roku rozgrywa domowe mecze na stadionie Santiago Bernabéu nazwanym na cześć byłego prezesa, za czasów którego klub zdobył najwięcej trofeów.
  Real Madryt odegrał ważną rolę w historii hiszpańskiej i światowej piłki nożnej - to z inicjatywy jego działaczy powołano Copa del Rey, następnie był, jako reprezentant Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej, współzałożycielem FIFA w 1904 roku, w 1928 znalazł się w pierwszym zestawie drużyn tworzących Primera División, zaś w 1955 stał się jedną z drużyn biorących udział w pierwszej edycji Pucharu Mistrzów, którą następnie wygrał, broniąc później trofeum cztery razy z rzędu. Kibiców pasjonuje również jego wypełniona podtekstami polityczno-historycznymi rywalizacja z FC Barcelona.
  Od 1932 roku Real Madryt posiada też utytułowaną drużynę koszykarską, która obecnie ma na koncie między innymi trzydzieści tytułów mistrza kraju i osiem triumfów w Eurolidze. W przeszłości istniały także sekcje siatkówki, tenisa i piłki ręcznej.  RIHANNA
  Autor:
  Klaudia Starzec
  Data dodania artykułu:
  2009-02-12
  Kategoria
  Muzyka
  Robyn Rihanna Fenty bo tak nazywa się Rihanna urodziła się 20 lutego 1988 w Saint Michael na Barbadosie. Gdy miała 15 lat poznała producenta muzycznego Evana Rogersa, który z Strukenem, pomógł jej nagrać pierwsze swoje demo. Trzecią płytę wydała w 2007 roku, znalazły się na niej dwa duety, z Jayem-Z i Ne-Yo. Z Timbalandem stworzyła trzy piosenki, w piosence Rehab pomógł Rihannie Justin Timberlake. Do czwartego albumu pracę zostały już rozpoczęte, na krążku znajdą się utworu z m.in. Ryanem Tedderem, wokalistą zespołu OneRepublic, który nazwał Rihannę "The Next Britney" (Następną Britney)oraz z T-Painem. Rihanne życzmy dalszych sukcesów w pracy i życiu prywatnym.


  RH+
  Autor:
  Joanna Oczoś
  Data dodania artykułu:
  2009-02-09
  Kategoria
  Muzyka
  Rh+ to sześcioosobowy zespół muzyczny grający muzykę rockową i ska, który powstał w 1996 roku z inicjatywy Dariusza Marcinkowskiego i Macieja Krzewskiego.
  Początkowo zespół tworzył muzykę punk-rockową z dynamiczną linią wokalną, jednak pod wpływem nowych inspiracji grupa zaczęła tworzyć muzykę w stylu rock i ska. W 1997 roku zespół odnotował swój pierwszy sukces, zdobywając pierwszą nagrodę Wojewódzkiego Przeglądu Młodych Zespołów Artystycznych we Wrocławiu. Zespół ponadto występował na wspólnej scenie z takimi wykonawcami jak: Kult, Krzysztof Krawczyk, Zbigniew Wodecki, Kayah, Hey, Dezerter, Renata Dąbrowska, IRA, Myslovitz, Alicja Janosz, Szymon Wydra, Żuki i Alians.
  Z początkiem 2008 roku zespołem zainteresowała się wytwórnia My Music, z którą zespół podpisał kontrakt na płytę. Promocyjny singiel "Po prostu miłość", do którego teledysk zrealizował Dariusz Szermanowicz został pobrany 300 000 razy z portalu mp3.wp.pl. 8 sierpnia 2008 zespół wystąpił podczas Sopot Hit Festiwal w kategorii "Polski Hit Lata 2008".  Akon
  Autor:
  Klaudia Starzec
  Data dodania artykułu:
  2009-02-09
  Kategoria
  Muzyka
  Aliaune Thiam urodził się 16 kwietnia 1977 w Saint Luis. Z zawodu jest raperem i piosenkarzem R&B. Akon jest muzułmaninem oficjalnie ma jedną żonę Tomekę i trójkę dzieci(Lil'Ali, Mahommed, Jah Jah) oraz nie oficjalnie ma trzy żony w Senegalu i pięcioro dzieci. Kariera Akona zaczęła się w New Jersey. Zadebiutował Albumem Trouble. Najnowszy krążek Akona, Konvinced, wydany został w 2006 roku. Gościnnie wystąpili na nim Eminem, Snoop Dogg i Styles P.


  Joanne Stefani Germanotta/ Lady GaGa
  Autor:
  Klaudia Starzec
  Data dodania artykułu:
  2009-02-07
  Kategoria
  Muzyka
  Joanne Stefani Germanotta bardziej jest znana pod pseudonimem Lady GaGa urodziła się 20 marca 1986 roku w Nowym Jorku. Zawodowo jest autorką tekstów i piosenkarką. W wieku 13lat napisała pierwszą balladę, po skończeniu szkoły Joanne pisała teksty dla np. The Pussycat Dolls oraz dwie piosenki dla Britney Spears. Lady GaGa zaczęła być rozpoznawana dzięki singlowi Just dance, której tekst został napisany przez nią,produkcją zajął się Akon i RedOne. Na jej albumieThe Fame znajdują się utwory pt:
  Just Dance (feat. Colby O'Donis)

  Poker Face

  Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)  Śmiechu Warte:D
  Autor:
  Klaudia Starzec
  Data dodania artykułu:
  2009-01-23
  Kategoria
  Humor
  Jasiu czeka z mamą na samolot.

  Jasiu:

  - mamo siku.

  Mama na to:

  - nie, bo zaraz przyleci samolot.

  Po jakimś czasie:

  - Mamo leci!

  - Gdzie?!

  - Po nogawkach........  Do pewnej rodziny przyjechali goście. Wszyscy siedzą przy stole, a tu wchodzi synek gospodarzy i na cały głos mówi:
  - Mamo, a mi się chce sikać!
  - To idź się wysikaj, ale na drugi raz mów, że ci się chce gwizdać.
  Przychodzi później:

  - Mamo, mi się chce gwizdać!

  - To idź sobie pogwizdać.

  W nocy synek śpi z dziadkiem,który o niczym nie wie.

  Dziecko budzi się w środku nocy i mówi:

  - Dziadku, mi się chce gwizdać!

  - Nie wolno teraz gwizdać, bo jest noc.

  - Ale mi się naprawdę chce gwizdać!

  - Nie wolno, bo wszystkich pobudzisz.

  - Ale ja już nie mogę!

  - To zagwiżdż mi tak po cichutku i do ucha.  Wchodzi nauczyciel do klasy i mówi:

  -Wszyscy nienormalni proszę wstać!

  Wstaje Jasiu a nauczyciel się go pyta:

  -Jasiu dlaczego wstałeś?

  A Jasiu na to:
  -No bo mi głupio jak pan tak sam stoi...  List blondynki:
  Pisze do ciebie tych parę linijek,żebyś wiedział,że do ciebie pisze.Jak ten list dostaniesz,to znaczy,że do ciebie doszedł.Jak go nie dostaniesz,to daj mi znać,to go wyśle jeszcze raz.Pisze do ciebie wolno,bo wiem,że nie potrafisz szybko czytać.

  Niedawno tata przeczytał w jakiejś gazecie,że najwięcej wypadków zdarza się kilometr od domu,więc przeprowadziliśmy się trochę dalej.Mieszkamy teraz w fajnej chałupce,jest tu pralka,choć nie jestem pewna,czy się nie zepsuła.Wczoraj wrzuciłam do niej pranie,pociągnęłam za sznurek i pranie gdzieś wsiąkło.Pogoda nie jest najgorsza,w zeszłym tygodniu padało tylko 2 razy, za pierwszym razem 3 dni,a za drugim 4.Co do kurtki,którą chciałeś wujek Piotr powiedział,że jak ci ją poślę z guzikami,to będzie dużo kosztować,bo guziki są ciężkie.Dlatego oderwałam guziki i włożyłam do kieszeni.

  Twoja siostra Julka,która wyszła za mąż,w końcu urodziła, nie znamy jeszcze płci,więc ci nie powiem czy jesteś ciociom czy wujkiem.

  Gorzej z twoim bratem Jankiem, zamknął samochód i zostawił w środku kluczyki.Musiał iść do domu po drugi komplet,żeby nas wyciągnąć.

  twoja mamusia Dusia.
  PS

  chciałam ci włożyć do listu parę złotych,ale już

  zakleiłam...  Julia Kamińska - serialowa BrzydUla
  Autor:
  Patrycja Kopiec
  Data dodania artykułu:
  2009-01-22
  Kategoria
  Muzyka
  Julia Małgorzata Kamińska urodziła się 13 listopada 1987 r. w Gdańsku, ale teraz mieszka w Warszawie. Jest to polska aktorka, która zagrała główną rolę w serialu ,,BrzydUla''. Grała też w wielu innych serialach np. ,,Ja wam pokażę!'', ,,Barwy szczęścia''. Śpiewa także piosenkę Anny Jantar- ,,Tyle szczęścia w całym mieście''. Serial ,,Brzydula'' jest polską kopią ,,Brzyduli Betty''.


  Konkurs matematyczno-przyrodniczy
  Autor:
  Patrycja Kopiec
  Data dodania artykułu:
  2009-01-16
  Kategoria
  Co słychać w szkole
  13 stycznia uczniowie VI klasy brali udział w konkursie kuratoryjnym - matematyczno-przyrodniczym. Do testu przygotowywała nas pani Anna Kozdraś oraz pani Bożena Drzał. Uczestnikami byli: Anna Welc, Patrycja Kopiec, Paulina Mackiewicz i Mateusz Zawiło. Oto krótki wywiad z jedną uczectniczką, Anną Welc:
  P- Cześć! Odpowiesz na kilka pytań? Ile czasu przygotowywaliście się do pisania konkursu?

  A- Witam! Przygotowywaliśmy się około pół roku, od początku roku.

  P- Jakie miałaś wrażenia podczas pisania?

  A- Tyle czasu uczyliśmy się, więc byłam spokojna.

  P- Na ile punktów napisałaś?

  A- Ja miałam 37, Patrycja też, podobnie nasi koledzy Mateusz 28, jak i Paulina.

  P- A czy dostaniecie za to jakieś oceny?

  A- Za udział 6 do dziennika, a jeśli w następnym etapie zdobędziemy do III miejsca będziemy mieć 6 na koniec roku, najprawdopodobniej dostaniemy też nagrody.

  P- Dziękuję za ciekawą rozmowę i życzę dalszych sukcesów w nauce!

  A- Ja również dziękuję.

  Jak widzicie warto się uczyć i zdobywać różne nagrody.


  humor
  Autor:
  Magda Mitał
  Data dodania artykułu:
  2009-01-15
  Kategoria
  Humor
  Pewnego dnia do małej wsi przyjechał cyrk.
  Ludzie byli tam biedni, więc przy wejściu oddawali zwierzęta.
  Jeden chłop zapłacił krową i dostał dwa kurczaki reszty.  Telefon do pokoju hotelowego:
  -To pan zamawiał budzenie o siódmej?
  -Tak, dziękuję.
  -To szybciutko, bo już dziesiąta!  Britney Spears
  Autor:
  Klaudia Starzec
  Data dodania artykułu:
  2009-01-15
  Kategoria
  Muzyka
  ,, Zaczęła karierę jako młoda dziewczyna, gdy wszyscy myśleli, że sława ją przerosła ona powróciła w wielkim stylu''-tak o Britney mówi Viva Polska.
  Britney Spears urodziła się 2 grudnia w 1981r. w McComb w Missisippi, lecz wychowała się w Kentwood w stanie Luizjana.
  Zagrała w filmie pod tytułem ,, Crossroads - Dogonić Marzenia".Grała tam młodą dziewczynę Lucy, która wychowywała się bez mamy! Miała ojca mechanika i najlepsze przyjaciółki Mimi i Kit, lecz ta przyjaźń rozpadła się z czasem. Lucy została pilną uczennicą, Mimi maskotką footballowej drużyny a Kit ,,chwyta dzień". Mimo, że są różne łączy ich jeden cel którym jest konkurs muzyczny. Wyjeżdżają z Benem, kolegą Mimi. Podróż jest pełna wzlotów i upadków, a zarazem niesamowitych wrażeń. Lucy i Ben zakochują się w sobie. Czworga przyjaciół wygrywa konkurs wierszem przekształconym w piosenkę pt ,,I'm not a girl, not yet a women".


  Verba
  Autor:
  Paulina Mackiewicz
  Data dodania artykułu:
  2009-01-15
  Kategoria
  Muzyka
  Verba to zespół muzyczny wykonujący muzykę pop oraz hip-hop. Wykonawcami są Bartłomiej Kielar i Ignacy Ereński. Pochodzą z Piły (woj.Wielkopolskie). Ich początki zaczynają się od 1997 roku i sięgają do dzisiaj.
  Bartek jest wokalistą oraz autorem tekstów. Swoją przygodę z muzyką zaczął bardzo wcześnie. Już jako 5 latek uczył się gry na instrumentach klawiszowych. Po dziś dzień dalej gra i tworzy. Mówi, że muzyka jest jego całym światem i nie może się z nią rozstać.
  Ignacy razem z Bartkiem tworzą zespół muzyczny. Tak jak i jego kumpel jest wokalistą i autorem tekstów. Przygodę z ukłądaniem tekstów zaczął już w szkole podstawowej. Były to krótkie i rymowane wierszyki. Wraz ze swoim wspólnikiem teraz tworzą wspaniały zespół. Jak mówi Ignac w jego tekstach wyraża siebie jego emocje i odczucia. Według niego są szczere i prawdziwe.


  Zwierzaki :)
  Autor:
  Klaudia Wanat
  Data dodania artykułu:
  2009-01-15
  Kategoria
  Humor
  W ZOO miejskim padł goryl. Rozpoczęto więc starania o sprowadzenie nowego, ale ponieważ zajmuje to trochę czasu, kierownictwo zamieściło ogłoszenie o pracy. Zgłosił się gość, więc mu wyjaśniono, co ma robić. Chuśtał się więc w przebraniu goryla codziennie aż razu pewnego przesadził i przeleciawszy ogrodzenie wpadł do klatki z lwem. Biega od kraty do kraty i drze się: - "Lew, lew, ratunkuu!!!" Lew patrzy z przerażeniem i pewnej chwili nie wytrzymuje: - "Ty, cicho bądź, bo nas obu z tej roboty wywalą!"


  Zimowe Szaleństwo!
  Autor:
  Klaudia Starzec
  Data dodania artykułu:
  2009-01-13
  Kategoria
  Do przeczytania
  Zima jest fajną porą roku do szaleństwa i zabawy. Można jeździć na nartach, sankach lub uprawiać snowboard. Owszem jest to wesołe, przyjemne, sprawia nam wielką radość ale może być niebezpieczne!
  Niebezpieczeństwo jakie nam grozi jest duże, ponieważ możemy złamać kręgosłup, nogę lub rękę. Można także doznać poważnego urazu głowy, dlatego zachęcam was do korzystania z kasku.
  Nie chce was straszyć, wręcz przeciwnie nie chce abyście się bali tylko świetnie i odpowiedzialnie się bawili. Ja pragnę was ostrzec przed tym co może się stać przez nieodpowiedzialne i nieodpowiednie zachowanie.
  Zjeżdżajcie na bezpiecznych terenach, gdzie nie ma drzew lub zbiorników wodnych!
  NIGDY NIE ŚLIZGAJCIE SIĘ NA GŁĘBOKICH ZBIORNIKACH WODNYCH! Grozi wam wtedy utoniecie! Bądźcie odpowiedzialni i zdajcie sobie sprawę z niebezpieczeństwa, możecie przecież zabrać ze sobą straszą i odpowiedzialna osobę.